Как се прави текила?
Важно е не само от какво се прави текилата, но и спазването на технологията на всеки етап. За да направите най-добрата текила, трябва да преминете през 6 етапа.
Разберете от какво се прави истинската текила
Като начало е необходимо да се изясни, че истинската текила от Мексико се прави от специално растение - синьо агаве.
Процесът на отглеждане на растението е изцяло ръчен. Според мексиканския закон агавето за текила не трябва да съдържа захар под прага от 24%. Следователно отглеждането отнема от 8 до 12 години.
След узряване растението се нарязва и почиства от листата и в резултат се получава плод, който визуално прилича на шишарка или ананас.
Термична обработка на реколтата
Сокът от агаве, необходим за текила, се освобождава само под въздействието на висока температура, така че по-рано плодовете на растението се сушат в специални пещи.
Вижте кои са най-опасните алкохоли за смесване
Смилане на съставките
След като основният компонент е преминал обработка с пара, той започва да отделя необходимия сок, но основната му маса все още е вътре в плода. Затова, за да се получи този еликсир, те се измиват и смилат със специални мелници. Получената маса се изцежда и с получената течност се пълнят съдовете, като се долива известно количество вода.
Ферментация
Получената течност се подправя с мая. Използва се предимно бирена мая или дрожди, извлечени от листата на същото агаве. Периодът на ферментация може да бъде от 7 до 14 дни. Следните фактори влияят върху процеса на ферментация и неговата продължителност:
- процентното съдържание на захар в плодовете на растението;
- температурен режим на производство (когато е студено, ферментацията се забавя);
- обеми контейнери за стареене (в голям контейнер течността поддържа необходимата температура за ферментация).
Ако животът ти поднесе лимон, попитай за сол и текила
Дестилация
Този етап може да започне, след като сместа започне да съдържа 4-7% алкохол. Филтрацията се счита за подготвителна процедура преди етапа на дестилация - това е процесът на отстраняване на различни утайки и влакна от плодовете.
Тъй като агавето има специфичен вкус, дестилацията се извършва няколко пъти. След първия кръг течността става прозрачна.
Бутилиране
Преди бутилиране готовият продукт се подлага на окончателна филтрация през активен въглен или целулоза.