Маята за хляб, необходима за приготвянето на хлебни и тестени изделия, е биологичен продукт, масово използван, но малко познат особено сред младото поколение, което купува хляба от търговската мрежа, а не го меси в дома си. Малцина са проявилите жив интерес към произхода и състава на маята, като обикновено той е насочен не към хлебната, а към бирената мая, позната с благотворното си влияние върху кожата и косата.
Що се касае до маята за хляб, макар да е продукт, познат още в Древен Египет, днес най-често знанията особено на по-младите се изчерпват с информираността за това, че намира приложение в производството на хлебни изделия, както подсказва името ѝ.
По-популярна за съвременния начин на живот се оказва бирената мая, влагана в пивото, с което разхлаждаме лятото, както и във фармацевтични продукти и хранителни добавки, доставящи на тялото ценни витамини и оказващи благотворно влияние върху здравето и красотата. Напоследък и във връзка с нашумелите безглутенови режими на хранене на пазара се налага и безглутенова мая.
Всеки я има, но не знае, че може да се използва за мехлеми, маски и противовъзпалителни напитки
От какво се прави маята за хляб е въпрос, който едва ли си задавате, по-вероятно да се вълнувате от различните видове маи и коя е подходяща за вас и вашето кулинарно вълшебство, ако решите сами да приготвите свещения ни насъщен и различни вкусотии от тесто. Важно е да се познават видовете мая, най-малкото защото според произхода си тя бива нахутова, бобова и т.н., което може да окаже влияние на рецептата, в която се използва маята, а според вида си маята е с различна трайност, която обуславя начина на съхранението ѝ – информация, важна за вас, ако ще закупувате и използвате мая.
Специалистите препоръчват употребата на прясна мая и я сочат като по-добрия продукт в сравнение със сухата. Днес даваме предпочитание на прясната мая и защото не срещаме трудности при съхраняването ѝ благодарение на хладилниците в домовете ни, докато през Втората световна война например подобен лукс не е бил наличен, не е било възможно и удачно съхранението на прясна мая, което обуславя появата на сухата, отличаваща се с много по-дълъг срок на годност и с възможност за съхранение, без да са нужни специални температурни режими. Защо прясната мая се разваля бързо, ако не се съхранява в хладилник? Отговорът се крие в информацията от какво се прави маята за хляб. Като жив и биологичен продукт, тя не може да бъде съхранявана, без да са налични подходящите условия за целта.
От какво се прави маята за хляб?
Концентрирана маса от дрожди от вида Saccharomyces cerevisiae е съдържанието на маята, даващо отговор на вълнуващия ни въпрос. Тези дрожди реално представляват едноклетъчни гъби, имащи ключово значение за човечеството, тъй като намират приложение в редица дейности – не само производството на хляб, хлебни и тестени изделия, но и това на бира, пенливо вино, фармацевтични продукти е пряко зависимо и възможно благодарение на тази гъба.
Маята прави възможно втасването на тестото, без което е немислимо производството на хляб и хлебни изделия, чрез превръщане на захарите на продукта във въглероден диоксид и етанол. Днес маята в Европа се произвежда основно във Франция, Турция и Русия, като това се случва в специална среда с използването на вещества като минерали, азотна киселина и захарно цвекло.
Вредна ли е маята за хляб, когато попадне в нашето тяло?
За да стане годна за предлагане в търговската мрежа, маята се опакова след обезводняване на гъбичките в нея. Това важи за прясната мая, която в магазина ще познаете по формата ѝ – кубчета с характерен и наситен аромат, правещ апетитни и тестените изделия, в които се влага. И макар в производствения процес да се споменава обезводняване на гъбичките, прясната мая съдържа около цели 70% влага, докато в сухата този процент на съдържанието на влага е сведен до под 10, а самата тя има формата на малки гранули.
И докато прясната мая като свеж и жив продукт не трябва да съхранявате дълго и трайно дори в хладилник, маята с форма на гранули – сухата – подлежи на дълго съхранение, без да са нужни ниски температури за това, но пък е сочена като не толкова подходящ избор на приготвянето на тестени изделия.
Как да познаете качествената мая?
Стана ясно, че прясната мая е по-подходяща за производство на тестени изделия, както и по-качествена. Това обаче е вярно само ако изберете правилната мая. Качествената прясна мая се отличават с:
- пластична, но твърда консистенция на кубчетата мая,
- жълтеникав цвят,
- свеж и характерен аромат,
- характерен леко кисел вкус.
Сега, когато научихте от какво се прави маята за хляб, остава само да ви пожелаем приятно месене.