Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кой е най-северният град в България?

14 април 2023, 18:50 часа

Ако сте посещавали Румъния, със сигурност за вас не е тайна кой е най-северният град в България. Северната граница на България с Румъния е естествена природна граница – река Дунав от устието на река Тимок до Силистра – най-северният град в България, които има със съседката ни и сухоземна граница.

Пристанищен град, съчетал в едно природни пейзажи, уникално културно наследство, пребогата история – от древни римски руини до архитектура от османската епоха – градът е съхранил много исторически забележителности за изследване, които привличат любопитните и жадни за съпреживяване на миналото посетители. Уникалното местоположение на Силистра я прави подходяща за туризъм, риболов, отдих и почивка, чарът на реката, романтиката и възможностите, които създава, привличат жадуващите за неподправена природна красота, а местните ястия са способни да оставят трайна следа върху небцето и на най-капризните чревноугодници.

Кой е третият по големина град в България?

Силистра – място за съпреживяване

Макар градът да не е толкова популярен като Пловдив например и да не е така активно рекламиран като туристически център, жадни за култура и история туристи, се отправят към тази най-северна точка от страната ни, за да се потопят в една оживяла приказка на брега на Дунав, перла в короната на българската съкровищница от градове и места, които си заслужава да  посетите.

Всичко в този град, на педя разстояние от съседна Румъния – от величествената река Дунав, минаваща през сърцето му, до впечатляващите археологически обекти, разпръснати в покрайнините му, предлага незабравими изживявания и на онези, които се интересуват от изследване на древни руини, и на онези, които просто се любуват на спиращи дъха гледки.

Силистра е разположена буквално на ръка разстояние от северната ни съседка и само на стотина километра от величествената столица на Румъния – Букурещ. Завядяхте ли на силистренци за възможността да отпият от сутрешното си кафе в Букурещ? Това също прави града любима и задължителна спирка на насочили се на север пътешественици.

Крепости и останки от някогашен свят ви очакват в Силистра, за да ви потопят в отдавна забравено историческо минало и да ви разкажат нямо за историята на града. Крепост „Меджиди табия“ и историческият музей в този живописен град са част от Стоте национални туристически обекта на България, които няма как да подминете, ако стремглаво сте се отправили към опознаване на всички прашинки и кътчета история в страната ни. Мечтаещите за живописни природни гледки също ще припознаят Силистра като мястото, идеално за тях, и ще се насладят на първия обществен и дунавски парк в страната – Дунавска градина, както и на резерват „Сребърна“.

Най-голям град в Европа - ето кой е той!

История на града

Научили кой е най-северният град в България и с какво е толкова привлекателен, вероятно бързате да разберете и какво е историческото минало на Силистра и как градът се е превърнал в това тихо, спокойно място, любимо на много туристи. Основан от траките в далечни времена, градът по-късно се превръща в перлата на Римската империя, в люлка и родно място на „спасителя на Рим“ Аеций, наричан още „последния римлянин“, в лобно място на 12 светци, превърнали се във фундамент на християнството в българските земи, чиято мъченическа смърт се е случила именно в земите на днешна Силистра.

Векове по-късно Силистра е столица на т.нар. Силистренски вилает, обхващащ територии далеч извън съвременните граници на България – части от Украйна, Румъния и Молдова. През годините на своето съществуване според военните победи и съюзите между воюващите, Силистра преминава ту в българско, ту в румънско владение до 1940 година, в която градът окончателно става част от пределите на България. Развитието му не спира, а всяка цивилизация, докоснала се до него, оставя своята ярка следа, за да е днес Силистра град-история и град-култура, очакващ нас.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес