Броколите са зеленчук, който осигурява много ползи за здравето, като помага за понижаване на холестерола, подобрява храносмилането, предотвратява запек, повишава защитните сили на организма и профилактира сърдечно-съдови заболявания.
Д-р Карла Леал ни разказва за техните качества и здравословни свойства.
Ползата от броколите се дължи на факта, че са богати на фибри, витамин С, селен, фитостероли и съединения, известни като глюкозинолати и сулфорафани - те гарантират антиокислителните, противовъзпалителните, храносмилателните и кардиопротективните свойства на този зеленчук.
Още: Мусака с броколи - не сте яли по-вкусна
Броколите принадлежат към семейство Кръстоцветни (Brassicaceae). Ядливи са всичките им части, включително листата, цветовете и стъблата. Може да се сготвят варени или задушени, а също така да се използват сурови за салати и натурални сокове.
Основни здравословни ползи от броколите
Главните предимства, които получаваме от редовната консумация на броколи са следните.
1. Ограничават холестерола
Броколите помагат за намаляване на „лошия“ LDL-холестерол поради глюкозинолатите, присъстващи в този зеленчук, които упражняват антиокислително въздействие и така инхибират окисляването на холестерола. При това, броколите са храна, богата на разтворими фибри. Те се свързват с холестерола в червата и намаляват абсорбцията му, като се елиминират чрез изпражненията и помагат да се контролират нивата му в тялото.
Още: Запеканка с броколи и яйца: Ще си оближете пръстите
2. Предотвратяват сърдечно-съдови заболявания
В допълнение към намаляването на холестерола, броколите заздравяват кръвоносните съдове и така улесняват поддържането на кръвното налягане под контрол. При това, съдържат сулфорафан - вещество с противовъзпалителни свойства, което предотвратява появата на лезии в кръвоносните съдове и развитието на заболявания в коронарните артерии.
3. Улесняват храносмилането
Броколите са добър начин да поддържате правилното функциониране на храносмилателния процес. Освен, че са богати на фибри, това се дължи и на съдържащите се в тях добри количества сулфорафан, който регулира количествата бактерии в стомаха, като Helicobacter pylori, и предотвратяват появата на язви или гастрит.
Още: Много вкусни и полезни постни кюфтета от спанак и броколи
4. Предотвратяват запека
Фибрите, присъстващи в броколите, ускоряват чревния транзит и увеличават обема на изпражненията. Заедно с достатъчно количество вода, това обстоятелство благоприятства облекчаването на храносмилателната система.
5. Предпазват зрението
Лутеинът и зеаксантинът са каротиноиди, присъстващи в броколите, които помагат за предпазване на очите от късна деградация на макулата и от развитие на катаракта - проблеми, които правят зрението замъглено, особено при възрастните хора.
6. Предотвратяват проблеми със ставите
Броколите са зеленчук с отлични противовъзпалителни свойства, които помагат за редуциране на възпаленията в ставите и могат да предотвратят развитието на по-усложнени ставни проблеми като, например, остеоартрит.
Още: Полезни броколи в градината: Кога и при какви условия да засадите?
7. Повишават защитните сили на организма
Благодарение на съдържанието на витамин С и глюкозинолати, редовното консумиране на броколи спомага за повишаване на защитните сили на организма и за подсилване на имунната система, както и за защитата на организма от инфекции.
8. Помагат срещу поява на рак
Броколите изобилстват със сулфорафан, глюкозинолати и индол-3-карбинол - вещества, които действат като антиокислители, помагайки за предотвратяване на различни видове рак, особено на стомаха и червата. При това, индол-3-карбинолът също така намалява количеството естроген, циркулиращ в кръвта, предотвратявайки появата на ракови клетки.
9. Помагат за контролиране на теглото
Броколите са нискокалорични зеленчуци - с 25 калории в 100 г, освен това са богати на фибри, които спомагат за поддържане на чувството за ситост между основните хранения. Затова са продукт, който може да се използва в диети за контрол и намаляване на телесното тегло.
Още: Крем супа от броколи – вкусна и полезна
10. Превантивно срещу остеопороза
Тъй като са богати на витамин К, необходим за производството на остеокалцин - протеин, който фиксира и задържа калция в костите, броколите поддържат костното здраве в зряла възраст, предотвратявайки появата на остеопороза. Но, все пак, за да може витаминът К да подобрява здравето на костите, също е от съществено значение да се поддържа добър прием на калций в диетата.
Внимание! Статията е само за сведение. По въпросите, третирани в нея, се допитвайте до медик-специалист!
Източник: TuaSaude