В киселото зеле може да се появи неприятен горчив вкус, ако не се надупчи преди мариноване. По време на взаимодействието на зеленчуков сок със сол вътре в контейнера се образува специална кисела среда. В резултат на процеса на ферментация се образуват газове, които не могат сами да напуснат контейнера.
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Още: Какво означават северния и южния възел в астрологията
Има няколко причини, поради които може да бъде горчиво. Те са свързани с процеса на приготвяне на продукта или с грешен избор на основната съставка. В резултат на това ферментацията е по-слабо активна, което се отразява негативно на качеството на крайния продукт.
Зелето не е надупчено
Още: Колко сол се слага на литър вода за кисело зеле?
Още: Какво задължително трябва да има на трапезата на Стефановден?
Още: Защо е най-добре да се съхраняват орехи с черупките
Това е най-честата грешка, която провокира горчив вкус, които начинаещите домакини допускат при киселото зеле. Наистина, в процеса на взаимодействие на зеленчуков сок със сол се образува кисела среда. Това води до отделяне на газове по време на ферментацията на зелето, които не могат да излязат сами. И ако не им помогнете, киселото зеле става горчиво.
За да предотвратите това, е необходимо да пробиете зелето с дървена пръчка до самото дъно на контейнера през целия процес на ферментация на киселото зеле. Това ще позволи на натрупания въглероден диоксид да излезе свободно.
Още: Какви поверия се спазват на Стефановден?
Излишък или липса на сол
Както излишъкът, така и липсата на сол могат да причинят горчив вкус. В крайна сметка тази съставка е основната за киселото зеле. И когато влезе в контакт със зеленчуков сок, се отделя млечна киселина, за да активира процеса на ферментация.
Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин
Още: Колко аспирин се слага на кисело зеле?
Липсата на сол води до факта, че не се образува благоприятна среда за размножаване на полезни бактерии. И се появяват микроорганизми, които причиняват гниене и горчив вкус.
Това може да се определи по следните признаци:
- сив нюанс на зеле;
- неприятна миризма;
- мека структура на зелето;
- растителната маса е покрита със слуз.
Излишната сол също причинява горчив вкус на киселото зеле. В този случай повечето млечнокисели бактерии умират, което първо забавя, а след това спира процеса на ферментация. Проблемът може да се идентифицира по липсата на пяна, която трябва да се появи в началния етап на киселото зеле. В резултат на това става горчиво и цветът му става сив.
Още: Как да си направим най-хрупкавото зеле в буркани за зимата?
Важно! Липсата или излишъкът на сол може лесно да се коригира, ако се вземат мерки навреме.
Според стандартната рецепта на 10 кг зеле му трябва 200 г сол по време на ферментацията.
Неподходящ сорт
Горчивият вкус на зелето може да бъде причинен и от неподходящ сорт. За ферментация трябва да използвате зеле със средно и късно узряване с плътни снежнобели глави. Ранните сортове не са подходящи, тъй като имат тънки зелени листа и не съдържат достатъчно захар, за да активират процеса на ферментация. Затова при втасване зелето става меко, а вкусът му горчив.
Още: Без грешка - ето изпитана във времето рецепта за кисело зеле!