Тобиница е най-старото име на един много интересен български град. Както и повечето от населените места в нашата страна, той разполага с много богата история. Разберете повече какви имена е имал през годините град Дупница.
Какви имена е носил Дупница
Населени места в околностите на Дупница има наистина много. Предполага се, че в този район се е намирал древният тракийски град Германея.
Тобиница
Смята се, че това е първото името на град Дупница. Други вариации, като Доупла, Дъбница, Дупница и по-късно Гюмюаш дере (Сребърна река), се срещат също. Една от причините за честото му споменаване в историческите хроники е близостта му до Рилския манастир. Разметаница е друга важна историческа местност близо до Дупница. Това е предполагаемото място, където Самуил убива брат си Арон, обвинявайки го в предателство. Тобиница бива част от Първото и Второто Българско царство, както и от Душановото Сръбско Кралство за кратък период. Накрая, през 14 век, бива присъединена към Османската империя. Последно се споменава в хрониките на немския рицар Арнолд фон Харф, който преминава през града през 1499 година.
Дупнидже
В данъчните документи на Османската империя се споменава за първи път името Дупнидже, но това е било село, а не град. Повечето историци считат, че след присъединяването му към Османската империя, населението на града постепенно намалява значително, като чак през 1565 година за пръв път се споменава отново като град с настоящото си име Дупница.
Какво означава Дупница
Понеже се срещат няколко варианта на това име, като например Дупница, Дупеница, Дъбница, Дубница и други - очевидно забелязваме общ произход на всички тези наименования. Има две основни тълкувания откъде точно идва:
- Една хипотеза за произхода на името се свързва с думата "дъб" - легендата разказва, че някога имало големи дъбови масиви на мястото на централната част на днешния град, откъдето идва наименованието "дъбеница".
- Друга популярна версия е на академик Йордан Иванов, който подчертава прабългарския произход на името на града - от старобългарската дума "доьпънъ" - издълбан, с дупки. В подкрепа на тази теория се цитира описание на френски рицар, който преминава през града в началото на 19-ти век и го описва като находящ се в най-ниската част на долината, заобиколена от снежни върхове през цялата година.
След Освобождението, градът става част от Княжество България запазвайки името си Дупница.
Станке Димитров/Марек
Това е старото име на града, познато на мнозина от вас. То идва от прякора на известния комунистически функционер Стефан Димитров. Той е родом от Дупница и е юрист по образование. Участва в Балканската война, а след това работи като адвокат в родния си град. Той е активен участник във Войнишкото и Септемврийското въстание. През 1925 г. е делегат на среща на Комунистическия Интернационал в Москва, където узнава, че е задочно обвинен за атентата в църквата "Света Неделя" през същата година. Разбирайки за смъртната присъда, която го очаква в родината му, той решава да остане в Москва. Съдбата му завършва с трагичната самолетна катастрофа през 1946 г. над град Брянск. Интересен е прякорът, с който той ще остане в историята - МАРЕК:
М - Марксист
А - Антифашист
Р - Революционер
Е - Емигрант
К - Комунист
През краткия период между 1949 и 1950 година, градът е наименуван МАРЕК. Впоследствие, името Марек става популярно с известния футболен отбор от града, който постига знаменити победи срещу Байерн Мюнхен и Абърдийн (под ръководството на сър Алекс Фъргюсън). От 1950 до 1990 година градът отново бива наименуван Станке Димитров, но след промените се връща към първоначалното си име - Дупница.
Днес разкрихме увлекателната история на град Дупница. Като още един български град с дълбоки корени в древността, той премина през различни имена през годините преди да се завърне към корените си и да остане с името Дупница.