Утре, 27 декември, е Стефановден. Църквата почита Св. първомъченик и архидякон Стефан. Празникът се пада в третия ден на Коледа. Имен ден празнуват носещите имената Стефан, Стефка, Стефания, Стоян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Таня, Станчо, Станко, Венцислав, Венцислава. Празникът се свързва с някои поверия, традиции и обичаи. Ето какво трябва и не трябва да се прави на Стефановден.
Традиции, поверия и обичаи
На този ден цялото семейство се събира. Младоженците ходят на гости на кумовете си. По традиция трапезата на празника трябва да е пищна. Стопанката на дома трябва да стане рано, за да започне подготоката за празника. Приготвят се ястия с месо - свинско със зеле, сарми, баница с месо. За да е плодородна годината, трапезата не се вдига цяла вечер. Задължително е трапезата да е богата - в знак на благодарност към отминалата година.
Голям празник иде утре, 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Вярва се, че Стефановден е ден за равносметка. Всеки трябва дв си направи равносметка за отминалата година, да остави всичко лошо и ненужно в нея.
Вярва се, че от Стефановден до Йордановден злите сили слизат на земята. Затова на Стефановден ден има обичай дворът да се поръсва с пепел. Вярва се, че това прогонва злите духов. Друго поверие гласи, че след залез слънце не трябва да се излиза навън. На този ден не е прието да се шият мъжки дрехи.
Също така се забранява всяка домакинска работа с изключение на готвенето. Забранено е да се извършва и физически труд. Забраната важи най-вече за бременните жени и тези, които не са родили. Вярва се, че те трябва да се придържат към тази забрана, за да е леко раждането им.
Стефановден: какво задължително се прави и не се прави
На Стефановден се извършва и друг важен обичай ладуване - в него участват само неомъжени девойки. Те се събират в най-богатата къща и всяка от тях слага по една китка в ново менче, пълно с “мълчана” вода. Тази вода се налива от извор или чешма в селото и се носи у дома. През цялото време девойката, която я налива, трябва да мълчи. Затова тази вода се нарича мълчана. След това една от момите, участващи в ритуала, трябва да се облече като булка. Тя изважда по една китка от водата за всяка мома и я нарича.
На празника момите изпълняват още еди важен ритуал. Вечерта те слагат ечемичени зърна под възглавницата си. Вярва се, че това ще им помогне да сънуват бъдещия си жених.
Кои са задължителните ястия за Стефановден?
История на св. Стефан
Свети Стефан идва от еврейско семейство, живяло извън Светите земи. Такива евреи се наричали елинисти, тъй като били повлияни от гръцката култура, която доминирала в Римската империя. Сред дяконите със силна вяра и дар слово се откроявал младият Стефан, наречен архидякон, т. е. първи дякон. Стефан проповядвал Божието слово в Йерусалим, подкрепяйки истинността на думите си със знамения и чудеса.
Успехът му бил много голям и това предизвикало омразата на пазителите на Мойсеевия закон - фарисеите - срещу него. Те го заловили и го отвели в Синедриона, най-висшият съд сред евреите. Тук фарисеите представили лъжесвидетели, които заявили, че в своите проповеди Стефан оскърбява Бог и пророк Мойсей. В своето оправдание Свети Стефан очертава историята на еврейския народ пред Синедриона, показвайки с ярки примери как евреите винаги са се съпротивлявали на Бога и са убивали пророците, изпратени от Него. Изслушвайки го, членовет на Синедриона, се ядосали още повече.
Така архидякон Стефан става първият мъченик за Христос през 34 г. след Христа. След това започва преследване на християните в Йерусалим, от което те са принудени да бягат в различни части на Светите земи и съседните страни. Така християнската вяра започва да се разпространява в различни части на Римската империя. Кръвта на първомъченик Стефан не е пролята напразно.
Скоро Савел, който одобрил убийството на Стефан, се покръстил - той е известният Павел - един от най-успешните проповедници на Евангелието. Много години по-късно Павел, посещавайки Йерусалим, също бил заловен от разгневена тълпа евреи, които искаха да го убият с камъни. В разговора си с тях той си спомнил невинната смърт на Стефан и заслугата, която имал за нея.
Какво да сложим на трапезата на Стефановден