Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Молдова одобри увеличение на разходите за отбрана

27 декември 2024, 06:07 часа • 384 прочитания

Парламентът на Молдова одобри 10-годишна отбранителна стратегия, в която се призовава за увеличаване на разходите за отбрана като част от плана за присъединяване към ЕС. Проруската опозиция в залата осмя документа като безсмислен с оглед на малката територия и въоръжените сили на Молдова. Документът, представен от министъра на отбраната Анатоли Носатий, има за цел да увеличи разходите за отбрана до 2030 г. до 1 % от брутния вътрешен продукт.

Още: Заради руските заплахи: Обединеното кралство и Молдова подписаха споразумение за отбрана

Какво ще е бъдещето на Молдова?

„Първата стъпка за изпълнение на тази цел беше направена след началото на войната в Украйна, като бюджетните средства за отбрана бяха увеличени до 0,39% през 2022 г. и 0,55% през 2023 г.“, се казва в документа.

Още: Руска ракета в молдовско небе: Президентът Мая Санду реагира

Една от най-бедните страни в Европа, разположена между Украйна и Румъния, Молдова е кандидат за членство в ЕС, като датата за членство е определена за 2030 г. Тя не обмисля присъединяване към НАТО, тъй като неутралният статут на страната е заложен в нейната конституция.

Колко бедна е "най-бедната стсрана в Европа"?

Припомняме, че често наричат Молдова „най-бедната страна в Европа", но по жизнено равнище тя изпреварва редица държави от бившия СССР. По официални статистически данни доходите на гражданите са нараснали през 2023 година с 15 процента, а постъпленията в бюджета са се увеличили с 12 на сто.

Молдовците отдавна не се интересуват от стандарта на живот в ОНД - те се ориентират към европейските нива. И съдейки например по цените на недвижимите имоти, започват да ги доближават. В Кишинев цената на кв. метър в новостроящи се кооперации нарасна до 1300 евро. Въпреки, че цените продължават да растат, жилищата на стойност 100 000 евро, не стигат за всички желаещи.

Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС

А парите, изхарчени от молдовците за почивки и екскурзии през 2024 година, са повече от 540 милиона евро - приблизителната равностойност на износа на вино от Молдова за пет години. 860 000 са гражданите на страната, които са могли да си позволят почивка.

При всички плюсове на ЕС, наличието на румънски паспорт при повечето граждани не стана мобилизиращ фактор в гласуването за влизането на самата Молдова в Общността. Част от молдовците са се устроили добре на Запад и не вникват в проблемите на родината си. А „митологията за най-бедната страна в Европа се използва от някои партии за прокарването на техния популистки дневен ред", казва експертът по евроинтеграцията Андрей Курерару пред сайта ipn.md. Той допълва, че ако се играе със страховете на населението, има риск от „грузински сценарий".

Рискът от грузински сценарий за Молдова

Според експерта такъв „стрес-тест" предстои на Молдова следващата есен на парламентарните избори. Той очаква, че следващото правителство ще бъде коалиционно, но не е ясно кой ще сформира коалицията, тъй като рейтингът на редица проевропейски сили е по-нисък от нужния за влизане в парламента.

Още: Стоп на руския газ: Молдова обявява извънредно положение, възможен ли е транзит през България?

Политическият анализатор Виктор Чобану от своя страна е убеден, че и за Молдова се готви разработен в Москва „грузински сценарий". Неговата стратегическа цел е формирането на проруско парламентарно мнозинство, което да назначи и правителството.

Молдова обаче се различава съществено от Грузия. Две трети от икономиката на страната са ориентирани към ЕС и само десет - към ОНД. А в Грузия е точно обратното - до 70 процента от износа е за ОНД.

Андрей Курерару изтъква, че има три ключови фактора, които отличават Молдова от Грузия. Това на първо място е географското положение - между членката на НАТО и ЕС Румъния и Украйна, която също се стреми към членство в двете организации. Вторият фактор е двойното гражданство и европейските паспорти на повече от половината население на Молдова. Третият аспект е исторически - в Молдова скоро не е имало война с Русия, респективно липсват страхове от пряка агресия. Събитията от 1992 година в Молдова, вследствие на които бе провъзгласена непризнатата Приднестровска република, вече са далечно минало, отбелязва Курерару.

Още: Обявено е извънредно положение в енергийния сектор на Молдова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес