Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спечели 5 титли от Големия шлем преди да навърши 20 и бе смятана за Федерер при дамите, но днес никой не я помни

27 декември 2024, 07:00 часа • 4943 прочитания

"По следите на забравените" е спортна рубрика на Actualno.com, в която търсим историите и съдбите на спортисти, останали в сянката на времето.

Мартина Хингис винаги е имала талант за тенис, както и нюх за проблеми. По време на активната си кариера бившата №1 често bе преследвана от противоречия. "Надменна", "откровена", "серийна прелюбодейка", са сред малкото думи, с които Хингис, която приключи окончателно със спорта след допинг скандал, бе определяна извън корта. Днес обаче е важно какво е направила швейцарката на терена, а не извън него, по време на 12-годишната си кариера, която спира и започва цели 3 пъти. Там всички доказателства са в нейна полза. 

Талантът за милиони, опропастен от контузии и скандали извън корта

Тя спечели 43 титли на сингъл, включително пет от Големия шлем преди да навърши 20 години, и 37 титли на двойки, включително девет от мейджърите. Хингис е била №1 в продължение на 209 седмици на сингъл и 35 седмици на двойки. Тя е една от само петте жени, които са заемали първото място в двете класации едновременно. А когато е била в най-добрата си форма, малко играчи са били толкова доминиращи за кратки периоди.

През 1997 г. Хингис е на един мач разстояние от спечелването на Големия шлем на сингъл, а година по-късно постига този успех на двойки. Тя беше и нещо, което днес не виждаме много: Вълшебница. През 1996 г., на 15 години и 9 месеца, тя става най-младата шампионка от Големия шлем в историята, когато печели Уимбълдън на двойки заедно с Елена Сукова.

Мартина Хингис

"Вълшебница на корта"

Но Хингис не просто печелеше мачове, тя печелеше с ум и стил. Дъщерята на двама преуспяващи словашки играчи е имаше спорта в своето ДНК. Тя триумфира на сингъл, двойки и смесени турнири и печели с всичко по малко - докосване, постоянство, умно изграждане на точките и онази неопределена интелигентност, която любителите наричат "усещане за корта". Малцина играчи използваха толкова много от повърхността на корта, колкото тя. Единственото нещо, което липсваше на Хингис, беше силата и това се оказа фатален недостатък.

Жената, която доминираше в WTA през 1997 г., обяви първото си оттегляне през 2003 г., на 22-годишна възраст. Тя страдаше от контузии и се подложи на операция на двата глезена. С ръста си от метър и осемдесет и пет и без мускулеста фигура Хингис не успяваше да се справи с по-бързия и физически тенис, който Винъс и Серина Уилямс, както и Ким Клайстерс и Линдзи Дейвънпорт наложиха. Хингис започва кариерата си като рекордьорка, а я завършва като последната от тийнейджърските шампионки - ранна жертва на прегаряне и физически срив. Завръщането на Хингис през 2006 г. е "низ от успехи и неуспехи". Успехите и от златните години така и не се повтарят. Тя завърши годината под №7, но така и не застраши мейджърите.

Мартина Хингис

От историческа гледна точка Хингис е била на правилното място в правилното време. Тя спечели своите титли от Шлема в преходен период. По време на разцвета си в края на 90-те години Щефи Граф, 22-кратна носителка на титли от Шлема, беше в упадък, а Серина Уилямс, 16-кратна носителка на титли от Шлема, все още откриваше играта си. Но за тези, които са виждали Хингис да играе, историческите данни няма да разкажат цялата история. От измамния си дроп шот до небрежно точния си бекхенд воле с две ръце, Хингис правеше всичко с лесна, естествена прецизност.

Как Хингис промени тениса и защо я помним днес

Може да се каже, че играта ѝ е изгубено изкуство, но тогава то никога не е било толкова разпространено. От време на време, когато някоя от младите тенисистки направи няколко умни отигравания, се чудим дали тя може да бъде следващата Хингис. Играчите в неиния дух са малко и много малко са мъжете или жените, които прекарват 209 седмици под номер 1, използвайки фината игра.

Хингис беше достатъчно добра, за да се справи с това, за да осуети по-големите си удари на съперничките си в продължение на няколко години. Това, а не ранното ѝ оттегляне или недостатъците ѝ извън корта, е истинското ѝ наследство. Но все пак няма как де не се зачудим какво щеше да е, ако Хингис не се бе контузила на тази крехка възраст...

Автор: Дария Александрова

ОЩЕ: "Златното момче" на Германия, което падна в плен на депресията

*Очаквайте статии от рубриката "По следите на забравените" всеки петък от 07:00 часа в Actualno Sport

Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

---------------------------------

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес