Последните изследвания на учените върху сланината и изводите от тях най-накрая реабилитират това домашно мезе, тази традиционна за страната ни вкусотия, поднасяна на трапезата от далечни времена. Основна храна с хляб и сол или лук в миналото, до скоро на сланината се гледаше като на вредна, калорична храна, твърде солена и мазна, за да говорим за каквито и да е ползи от консумацията ѝ.
Полезна ли е сланината? Ето какво трябва да знаем
За ползите от сланината
- Сланината е лечителят от кухненския шкаф. Лек и цяр за болното време, който държи вирусите далеч. Това е възможно благодарение на съдържащата се в сланината арахидоновата киселина, която е от ключово значение за правилната работа на имунната система – естествен щит срещу вируси и грип, така нужен ни през зимата.
- Сланината се оказва полезна за сърцето. Това се дължи отново на арахидоновата киселина. Тази киселина, позната като Омега 3, е от ключово значение за здравето на сърцето, тъй като е част от клетъчните мембрани и от ензимите на сърдечния мускул.
- Изненадващо сланината се оказва и пълна с витамини. A, E, D и K са само част от ценните и незаменими за здравето, които сланинката ни доставя.
- Сланината с подправки има още повече ползи, тъй като те се дължат и на самите подправки. Да не забравяме колко полезен е чесънът, а той често присъства върху сланината на масата.
- Сланината наистина обаче е много калорична и трябва да се консумира в малки количества, за да се извлекат само ползите за здравето – около 40 грама, като е добре това да е на закуска, тъй като по този начин ще имаме целия ден, за да изгорим поетите калории със сланината.
- Сланината е богата и на мастни киселини, които участват в баланса на хормоните, на холестерола, на триглицеридите. Не се притеснявайте, че холестеролът ви ще скочи след парче сланина. Напротив – тя засища и осигурява трайни нива на кръвната захар, както и на холестерола.
Кога е най-добре да се яде сланина - сутрин или вечер
„
Сланината с тези подправки е дар от дедите ни
Чесън
- Чесънът е традиционна подправка за сланината. Той не само ѝ придава неустоим вкус, но и увеличава многократно ползите за здравето.
- Чесънът е известен с антимикробните и антивирусните си свойства, благодарение на които помага парче сланина да държи вирусите далеч.
- Чесънът е и сред най-важните подправки за хипертониците. Изследване, проведено през 2019 г. отбелязва, че алицинът в чесъна редуцира синтеза на хормон, който повишава кръвното налягане.
- Чесънът допринася за сърдечно-съдовото здраве и с грижата на нормалните нива на холестерол в кръвта. Проучване от 2016 година сочи приемът на чесън за минимум 2 месеца като цяр за съдовете – понижава нивата на лошия холестерол в кръвта с около 10%.
- Чесънът допринася за здравето на костите и предпазва от Алцхаймер. Всички тези ползи от родния чесън допринасят за това сланината на закуска да се счита за отличен старт на деня.
Чай от чесън и неговите невероятни ползи
Лют пипер
Друга подправка, която, добавена към сланинката, я превръща в мехлем за тялото и душата, е лютият пипер. Лютите подправки като цяло имат своето важно място на трапезата защото работят за подобряване на здравословното състояние. Лютивината се дължи на капсаицин – фитохимикал, правещ ги горещи и каращ ни да се потим дори в студа. Заедно с лютия червен пипер може да поръсите и малко черен върху любимата сланинка, с което ще увеличите ползите при консумация.
Естествени антибиотици, които можете да намерите в собствената си кухня
Кимион
Кимионът е друга традиционна подправка за сланинката с неподозирани ползи за здравето, сред които насърчаване на храносмилането, намаляване на хранителните инфекции, здравословна загуба на тегло, нормализиране на нивата на кръвната захар и холестерола. Използва се в традиционната и народната медицина и е познат като ценен източник на желязо, както и с противовъзпалителните си ефекти.
Това древно МАСЛО лекува всички болести, освен смъртта. Ето как да го използвате
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източници: Healthline и Healthline