Рибата зъбат терпуг губи по 20 зъба на ден и почти веднага й порастват нови, са изяснили морски биолози от университета Райс в САЩ. Изследователите разказват за своето откритие в изданието Proceedings of the Royal Society B.
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Зъбатият терпуг (Ophiodon elongatus) обитава основно североизточната част на Тихия океан. Това е голяма, стигаща до повече от 1,5 м риба, в чиято уста има около 500 големи и малки иглообразни зъби. Тази особеност прави зъбатия терпуг опасен ловец.
Учените дълго време се интересували как терпугът запазва зъбите си остри през всичките 20-25 години от своя живот. За да изяснят това, изследователите в преместили 20 риби за 10 дни в резервоар с морска вода, в който добавили боя, която оцветявала техните зъби.
След това рибите били преместени за 10 дни в аквариум с обикновена вода и още за 10 – със зелена боя. След това рибите били уловени и огледани. Зъбите, запазени от началото на експеримента, трябвало да бъдат с червено-зеленикав цвят, а новите – просто зелени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Общо учените огледали около 10 хил. зъба. Оказало се, че терпугите губят 3% от зъбите си – около 20 на брой – на ден и на тяхно място бързо израстват нови. Най-активната смяна протичала в гълтачните челюсти, които рибите използват за дъвченето на храната и преместването й от пастта в корема.
Колкото по-тъпи са зъбите на терпуга, толкова по-сложно е да задържа и дъвче плячката. Затова способността бързо да ги обновява е ключов аспект за оцеляване, поясняват изследователите.