Има много митове за това дали е лошо кучетата да спят с нас, докато някои лекари предполагат, че това може да провокира алергии или заболявания, други твърдят, че стига да имаме необходимата хигиена, това може да бъде положително.
Още: Има ли разлика в дължината на двата крака?
Още: Какво ще ни донесе змията по китайския хороскоп през новата година
Спането с вашия домашен любимец може да бъде много често срещан навик, който мислим за безвреден за здравето, но медицинската общност смята друго. От 250 известни зоонозни болести, повече от 100 съответстват на съвместното съществуване на хора и техните домашни животни.
Въпреки хигиенните правила, които се спазват у дома, домашните любимци, независимо колко ваксинирани и здрави са те, също са преносители на инфекции чрез паразитите, бактериите и вирусите, които носят в себе си.
Най-честите инфекции, които се разпространяват при хора след сън, целувка или облизване на вашето куче или котка, включват анкилостома, трихофития, кръгли червеи, болест на котешки одрасквания, устойчиви на лекарства стафилококови инфекции, лекарства, респираторни или алергични проблеми. Освен това специалистите твърдят, че тези хора често развиват нарушения на съня.
Още: Зимно слънцестоене и славянски традиции: Кога се пада и как се е празнувало в миналото?
Още: Каква е разликата между радикулит и ишиас?
Циклите на съня при животните са различни от тези на хората. Всъщност изследванията показват, че тези, които спят с кучета или котки, им отнема повече време за да заспят и често се будят няколко пъти през нощта поради хъркане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мъфини с шоколад, с които ще си оближете пръстите
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Домашният любимец като емоционална подкрепа
Домашните любимци са страхотна компания у дома, те насърчават емоционалното и психическото здраве на хората, помагат за намаляване на кръвното налягане, повишават физическата активност, намаляват стреса, облекчават депресията и са отлична компания за възрастни хора и деца, както и подобряват духа в семейството. Но е важно да се разбере, че хуманизирането на тази връзка до точката на сън с тях понякога предполага риск за здравето.
За много психолози споделянето на стаята с домашния любимец е добра стратегия за справяне със страха на дете, което се страхува от тъмното, или този на човек, който преминава през епизоди на депресия.
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Правила, които трябва да се вземат предвид
- Хигиената е от съществено значение, за да бъде това близко съжителство с вашия домашен любимец възможно най-безопасно.
- Уверете се, че вашето куче или котка имат съответните ваксини и са обезпаразитени.
- В случая на кучето, научете го да свикне с редовно къпане, както и проверявайте козината му, за да откриете бълхи, кърлежи и други паразити. Също така е необходимо вашият домашен любимец редовно да се преглежда от ветеринарен лекар.
Ако е възможно, позволете му да спи в стаята, където спите и вие, но не и във вашето легло. Достатъчно е да му направите удобно за спане място, което кучето да приема като нещо лично и свое.