Задушница е ден за почит на мъртвите. Първият такъв ден за 2025 година се пада тази събота, 22 февруари. Всяка година този празник се пада на различна дата и е свързан с началото на Великденските пости. Нарича се още Месопустна Задушница и винаги се пада в събота, седмица преди Сирни Заговезни, с които се поставя началото на Великденските пости. Месопустна задушница винаги се пада ден преди Месни Заговезни (тази година празникът се пада на 23 февруари). Великият пост включва няколко дни, в които се поменават мъртвите: втората, третата и четвъртата събота от Великия пост, които през 2025 г. се падат съответно на 15 март, 22 март и 29 март.
Наближава първата задушница за 2025 г.: Традиции и почит към починалите
Как правилно да почетем паметта на мъртвите - традиции и обичаи на Задушница
В навечерието на празника в църквите се извършва голяма панихида - тържествен парастас. В събота вярващите се събират на Божествена литургия, последвана от обща панихида. Ако не е възможно да отидете на църква, тогава можете да се молите за починалия у дома.
На този ден е прието в храма да се носи храна за помен, която се оставя на специална маса. Там можете също да запалите свещи за упокой на душите и да подадете имената на починали кръстени роднини, които след това свещеникът ще прочете по време на литургията.
Задушница 2025: Кога се падат трите най-големи задушници през тази година
В съвременните условия храната, която се оставя в църквата, се използва за подпомагане на нуждаещите се. Списъкът на разрешените предложения обикновено включва хляб, зърнени храни, сладки, зеленчуци и други хранителни продукти, месото и месните продукти не са забранени
След църковната служба много хора се отправят към гробищата, за да почистят гробовете на роднини и приятели. Обикновено следва трапеза, чието основно ястие е варено жито със захар. Както и на другите Задушници, в Месопустна събота цялото семейство се събира на поменална вечеря. На трапезата традиционно се сервират нечетен брой ястия.
Защо всяка Задушница е винаги в събота?
Във вареното жито задължително се слага захар, мед или стафиди. Според обичая се счита за неприемливо житото да се яде с вилица, за да се предотврати разпръскването на зърната, което символизира загуба. Всяко зърно представлява вечността и обновяването на живота, а сладките компоненти отразяват обновяването.
На Задушница се пали свещ на гроба. Свещта може да се запали и в приготвения обреден хляб или питка. Храната, която се носи на гробището не трябва да се оставя върху гроба. Тя се раздава на останалите хора на гробището с думите: "Бог да прости".
На гробището се носи и червено вино, с което според традицията трябва да се извърши преливане на гроба от най-възрастната жена. Започва се от мястото, на което е главата на мъртвия към краката му, като се правят три кръга в посока на часовниковата стрелка.
Лесна рецепта за задушница: Крем пита – готова за 40 минути
Какво може и какво не може да се направи на Месопустна Задушница?
Трябва да избягвате провеждането на шумни и весели събития. Също така е важно да не отказвате помощ на онези, които искат милостиня.
Препоръчително е да се въздържате от домакинска работа и ръкоделие. За предпочитане е да свършите тези дейности в навечерието на празника или да ги отложите за друг ден. Също така на този ден е строго забранено да влизате в спорове, да се карате и да правите негативни коментари за починалия.
Нашите предци са вярвали, че на този ден не трябва да се вдигат случайно изпуснати предмети на гробището. През този период също не е обичайно да се организират празнични събития, тъй като тези дни са посветени на паметта на починалия. Вярва се, че нощта преди Задушница а има особена сила и може да донесе пророчески сънища.
Бързи сиренки за задушница: Готови само за 30 минути