Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Месни заговезни 2025 - кога се падат, традиции и обичаи

21 февруари 2025, 15:38 часа

Месни заговезни е важен празник, който поставя началото на подготовката за Великия пост за всички християни. Винаги се пада в неделя, точно 8 седмици преди Великден и датата му е подвижна. Тази година Месни заговезни се пада на 23 февруари, ден след Месопустна задушница, която се пада  събота, на 22 февруари. 

Месни заговезни - какво се яде на празника

Месни заговезни, известни още като заговелки, е последният ден, в който е разрешена консумацията на месо. След Месни заговезни започва Сирната седмица, известна още като Сирница. Тя приключва на празника Сирни заговезни, който тази година се пада на 2 март, неделя. 

Сирната седмица представлява подготовка за Великия пост. На Месни заговезни последно се консумира месо, а през Сирната седмица са разрешени храни с яйца и мляко, които се след това се изключват окончателно по време на великденските пости. На трапезата се слагат ястия, приготвени с домашна кокошка. Яде се и свинско месо. Сервират се сарми с месо, баница с животинска мазнина, както и всякакви ястия, приготвени с яйца. На трапезата се слага и обреден хляб или питка. Задължително се слага и червено вино. 

Месни Заговезни 2025 – какво се прави на този ден

На масата задължително трябва да има ястие, приготвено от кокошка или друга домашна птица, което символизира изкуплението на греховете от стопаните на дома. Този обичай е с езически корени, но въпреки това и до днес има място в християнските традиции, свързани с празника. 

Месни заговезни е ден, който трябва да се посвети на семейството. 

Традиции и обичаи на Месни заговезни

Една от традициите на празника е свързна с посещението на кумовете и родителите на булката. Младите поднасят дарове на своите кръстници и родители. Задължително се носи погача, червено вино и нещо сладко. Семейството се събира около трапезата и вечерята може да продължи до ранни зори. 

На Месни Заговезни: Кои зодии ще "замезят" финансово?

Разрешено е организирането на празненство на Месни заговезни, както и по време на цялата Сирна седмица, защото след това с настъпването на Великия пост те са забранени. 

Месни заговезни се свързва с пристигането на пролетта. Връзват се люлки, на които се люлеят момците и момите. 

На празника се ходи на църква, където се четат откъси от Евангелието, напомнящи за Страшния съд. Целта е да се припомни на християните за последствията от греховния живот и те постепенно да започнат да се подготвят духовно за поста, който пречиства не само телесно, но и духовно. 

Месни заговезни 2024 г., ето какво се прави 

Забрани на Месни заговезни

Както на всеки друг църковен празник се забраняват обидите, сквернословието, както и завистта. Не трябва да обиждате другите, за се карате с тях, да клеветите, да пожелавате лошо. Също така е забранено да се кълнете. Празникът е посветен на веселби и подготовка за празничната трапеза, така че на този ден не трябва да се работи и да се върши домакинска работа. 

По време на цялата Сирна седмица може да се иска прошка, но обичайно това да се прави в деня на Сирни заговезни. По-младите искат прошка от по-възрастните затова, че са ги наранили или обидили волно или неволно.

На Месни Заговезни: Какво се прави за късмет? 

Прошката е своебразна подготовка на душата за предстоящия пост. Чрез искане и получаване на прошка душата се избавя от греховете си и се подготвя за последващото и още по-дълбоко пречистване на поста, чиято цел не е само тялото да се ограничи от храна и да се пречисти. Целта на поста е да подготви душата за посрещането на предстоящото Възкресение Христово и всеки християнин да посрещне празника с чиста душа и чисти помисли. 

На Месни заговезни, както и на всеки християнски празник не трябва да се отказва помощ на нуждаещите се. Не трябва да се отказва милостиня. 

Какво задължително се яде на Месни Заговезни?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес