Не само обичайните неразположения като болка, тежест в корема и чревни неразположения, издават проблеми с храносмилателния тракт.
В червата ни живеят около 500 вида бактерии, които помагат за храносмилането, разграждането на протеини, мазнини и въглехидрати и осигуряват функционирането на хормоналната и нервната система.
Заедно с полезните бактерии живеят и болестотворните. Те се активират по време на стрес, намален имунитет и развитие на заболявания. Прекомерният растеж на вредни бактерии се отразява и на външния ни вид.
В случая кожата е склонна към възпаление, става бледа, суха и дори отпусната. Тези оплаквания се дължат на нарушената абсорбция на витамини и минерали в резултат, от която се появява дисбиоза.
Кожните прояви може да са част от симптоматиката и при улцерозен колит и болест на Крон.
Ако абсорбцията на витамин В2 е нарушена, в ъглите на устата се появяват обриви, които са мокри или сухи.
Приемът на по-малко "бързи" въглехидрати (захар, сладкиши, хлебни изделия) и повече "бавни" (плодове, зеленчуци, зърнени храни), решава проблема.
Включването на ферментирали храни в диетата - кисело зеле, кисели краставички и кисело мляко, също е задължително. По препоръка на лекар към диетата могат да се добавят пробиотици - готови препарати с полезни бактерии и допълнителни витамини (например витамин D).
Основните симптоми на заболявания на червата са свързани с болка и смущения в изпражненията (диария, запек или комбинация от двете).
Други възможни оплаквания са метеоризъм, нарушения на апетита, наличие на патологични примеси (кръв, слуз) във фекалиите и метаболитни нарушения. Тези симптоми са от различно естество, когато са засегнати различни части на червата.
Болка в корема
Синдромът на болката при чревни патологии може да бъде с различна локализация и интензивност. Отличителна черта е наличието на неясен дискомфорт в долната част на корема, проявяващ се с болезнени усещания.
Например, заболяванията на тънките черва се протичат с доста силна болка около пъпа.
За заболявания на дебелото черво са характерни тъпи болки в лявата или дясната част на корема. Те отслабват или изчезват след дефекация. Няма ясна връзка между болката и приема на храна.
Диария
Разстроеният стомах придружава възпалителни процеси във всяка част на червата. Инфекциозната диария е придружена от гадене, повръщане, спазми в корема и в леки случаи спира сама. Тежките форми бързо водят до дехидратация и изискват лечение. Ако диарията продължава повече от три седмици, тя се счита за хронична.
Констипацията
При здрави хора честотата на изпражненията може да варира от един до три пъти на ден и до три пъти седмично.
Констипацията е симптом, който насочва за наличието на проблем с червата.