Обикновено наричан джин тоник, G и T, GT и ginto, джин и тоник е популярен коктейл, направен от тонизираща вода и джин, излят върху кубчета лед в охладена чаша. Резенче лайм обикновено се добавя за украса на напитката, но някои варианти използват вместо това лимон или краставица. Съотношението джин към тоник зависи от няколко фактора, включително лични предпочитания, силата на джина и използването на други миксери. Обикновено в повечето рецепти се използва съотношение между 1:1 и 1:3. В някои страни е обичайно да се намират предварително смесени версии в кутии за една порция.
Историята на джина и тоника
Коктейлът джин с тоник има богата и сложна история, която датира от 15 век и започва в Холандия с лечебна напитка, наречена genever, холандската дума за хвойна и това, което сега познаваме като джин. Тази напитка, по-късно наречена холандска смелост, е смес от растения, включително семена от кориандър, плодове от хвойна и звездовиден анасон, дестилиран с малцов спирт. Използването на растения, особено плодове от хвойна, служи като начин за маскиране на дефектите на грубия процес на дестилация.
Лято в чаша: 7 любими коктейла и как да си ги приготвите
Холандците приписват лечебни свойства на дженевера, така че той е често срещан лек за подагра, киселини и болка, причинена от камъни в жлъчката. До средата на 15 век е широко разпространена в Холандия, като само в Амстердам има около 400 дестилерии. Век по-късно английски войници, воюващи на холандска земя по време на Тридесетгодишната война, откриват genever, тъй като това е и това, което холандските войници пият, преди да влязат в битка. Те го преименуваха на холандска смелост и го върнаха обратно в Англия, където се разпространи с бързи темпове, но все още не се е бил превърнал в коктейл джин с тоник.
Според статистиката от онова време, една четвърт от домакинствата в Лондон вече са произвеждали свой собствен джин до 1745 г. Но разпространението на тази напитка донесе и някои социални проблеми, тъй като нейната наличност и ниски цени карат работническата класа да пие до смърт.
Как да направим неустоим летен коктейл с бяло вино и малинов сироп?
За да обясним как най-популярната напитка в Англия се превърна в известния джин с тоник, трябва да прескочим няколко десетилетия напред до 1857 г., когато британското правителство окупира Индия. През това време маларията представляваше постоянен проблем на индийския континент и други тропически региони. И така, шотландският лекар Джордж Клегхорн започна да оценява различните начини, по които хининът, вещество с горчив вкус, извлечено от кората на хинона, може да се използва за предпазване от малария. Крайният резултат беше тоник, направен от хинин, вода и захар, за да разсее горчивината на дървото.
След като тоникът е направен, британците добавят любимия си джин и се ражда лечебната напитка джин с тоник. В продължение на години това е, което британските войници, разположени в Индия, консумират ежедневно, за да избегнат маларията. Въпреки многото свидетелства, потвърждаващи ефективността на напитката, по-късно беше разкрито от група лекари, че напитката не лекува или предотвратява малария. Всъщност трябва да изпиете 18 галона джин с тоник на ден, за да имате достатъчно силна доза хинин, за да ви предпази от него. Ясно е, че дневната доза на войниците не е била близо до това количество.