Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Направете това и витамин С ще се запази в храната

07 януари 2022, 14:30 часа

Витамин С, известен още като аскорбинова киселина, е водоразтворимо вещество. Той е нестабилно съединение, склонно към разграждане при продължително съхранение. Освен това аскорбиновата киселина подлежи на бързо окисление.

За да се запази максималното количество от това вещество в храната, трябва да се спазват определени правила. Но първо е необходимо да сме наясно при какви условия се окислява витамин С, пише електронното издание botanical-online.com.

1. При контакт с въздух

При контакт с въздух витамин С се окислява бързо. Поради тази причина се препоръчва плодовете да се белят непосредствено преди консумацията им. Освен това не е добре да се съхраняват дълго, тъй като витамините в тях намаляват. 

2. Във вода

Витамин С е водоразтворим. Когато почиствате плодове или зеленчуците не ги киснете прекалено дълго във вода. Това се отнася и за готвенето им. 

3. При висока температура

При висока температура витамин С се разпада. Това зависи и от времето, през което той е изложен на топлинна обработка. Но дори и при нормално готвене се разпада около 50% от витамин С. 

Топлината обработка на храната трябва да се осъществява за възможно по-кратък срок и при възможно най-ниска температура. 

Кой е най-добрият начин на готвене за запазване на витамин С?

Най-добрият начин за запазване на този витамин е готвенето в микровълнова фурна, защото при него не се използва вода и топлинната обработка е изключително кратка. 

При готвене в мултикукър температурата е изключително висока, но времетраенето е много кратко.

Удачен вариант е готвенето на пара, при който също не се добавя вода. 

Ако се налага да използвате олио, прибавете количество, което покрива напълно зеленчуците. По този начин топлинният процес ще приключи по-бързо. 

Важно е да знаете, че в свежите храни се съдържа най-много витамин С, в замразените - подобно количество, а в консервираните - най-малко. 

Други трикове за запазване на витамин С в храната

1. Режете храната на големи парчета, по този начин по-малка част от нейната повърхност ще има контакт с въздуха.
2. Използвайте капак по време на готвене. 
3. Когато е възможно, залагайте на методи на готвене без вода - варене на пара или готвене в микровълнова фурна. 
4. Когато готвите с вода, изчакайте тя първо да заври и едва след това добавете зеленчуците. Това ще намали значително времето за готвене. 
5. Не киснете зеленчуците - това унищожава витамините в тях.
6. Добавяйте сода бикарбонат към водата, когато варите зеленчуци с високо съдържание на витамини. 
7. Не използвайте медни съдове - те унищожават витамин С. 
8. Веднъж приготвени, зеленчуците трябва да се консумират възможно по-скоро. Не ги съхранявайте до следващото хранене, защото витамин С се окислява.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес