Какво е инсулт?
Инсултът е много сериозно съдово заболяване на мозъка и представлява 80% от всички инсулти. В медицината инсултът се счита за един от най -големите проблеми, който често води до смърт и тежко увреждане на пациенти над 40 -годишна възраст. Исхемичен инсулт е исхемията и след това некроза на определена област на мозъка в резултат на стесняване или запушване на съда, който пренася кръв към мозъка. Дори и най -малките симптоми, които показват заболяване, не трябва да се пренебрегват, тъй като това може да доведе до неприятни последици. Важно е да можете да правите разлика между симптомите и да предоставяте първа помощ възможно най -скоро, тук всяка секунда е от значение.
Инсулт - симптоми
Случва се симптомите на инсулт да продължат само ден и да изчезнат сами. Това състояние се нарича преходна исхемична атака. За съжаление, тези атаки могат да се случат няколко пъти в живота и да доведат до инсулт. В случай на преходна атака, посетете лекар, който трябва да приложи лекарство, за да намали риска от повторение на инцидента. Slucvа се инсултът да не се изявява по никакъв начин, той може да ни хване по всяко време, въпреки че най -често атакува през нощта.
Симптомите на инсулт варират в зависимост от това къде е източникът на увредената мозъчна тъкан. В началото пациентът изпитва доста силно главоболие и гадене, често се появява повръщане, последвано от загуба на съзнание и дори кома.
Най-честите симптоми на инсулт включват:
внезапна слабост или хемиплегия - крайник или двата крайника от едната страна на тялото изтръпват, отслабват и не могат да координират движението,
внезапно изкривяване на лицето - един от ъглите на устата е ясно наклонен,
речеви нарушения - пациентът не може да говори или говори неразбираемо,
зрителни смущения - пациентът има впечатлението, че светът се върти около него или да загуби половината от зрителното поле,
замаяност - пациентът губи равновесие, има гадене, може да повръща,
нарушение на съзнанието - пациентът е объркан, не знае какво се slucvа около него.
Леките хеморагични инсулти се характеризират с леки психични разстройства. Симптомите се разграничават според местоположението на кръвоизлива:
париетален лоб: има сензорни смущения и болка в париетално-темпоралната област,
челен лоб: има хемипареза, която обхваща страната, противоположна на тази, атакувана от удара, пациентът също изпитва болка в челото,
тилен лоб: проявява се с болка в очите (от страната, засегната от удара) и частична пареза,
темпорален лоб: болка в темпоралната област и квадрантна амблиопия.
Инсулт може да се прояви и като:
- амнезия
- епилепсия
- халюцинации
- заблуди
- афазия
- сензорни нарушения
- говорни нарушения
- увреждане на четенето
Пациент със симптоми на инсулт трябва незабавно да бъде хоспитализиран (за предпочитане в отделение за инсулт ), затова действайте незабавно и не чакайте и секунда. Колкото по-скоро се лекува пациент със симптоми на инсулт, толкова по-голям е шансът за възтановяване.