Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Какво се прави най-напред при разтегнат мускул?

12 януари 2025, 18:00 часа

Мускулното разтягане представлява разкъсване на мускулни влакна, предизвикано от прекомерно или продължително усилие или внезапно свиване на мускула, което се наблюдава по-често при спортисти; или поради лоша стойка. То причинява силна болка, подуване или мускулна слабост.

Д-л Марсел Пиньейро разяснява как се третира това неразположение. https://www.tuasaude.com/tratamento-para-distensao-muscular/

Основните видове лечение на мускулно разтягане включват следното.

1. Защита на засегнатия крайник

Въпросната защита се извършва главно чрез почивка. Ограничаването на движенията на крайника помага за намаляване на локалното кървене и предотвратява по-нататъшното влошаване на нараняването.

Трябва да се провежда в продължение на 1 до 3 дни или според указанията на лекар, тъй като прекалената почивка може да повлияе на мускулната сила.

2. Повдигане на крайника

Още: 5 лесни упражнения за облекчаване на болки във врата

Повдигането на засегнатия крайник над височината на сърцето помага за стимулиране на кръвообращението, подобрява лимфната система и осигурява релаксация, облекчавайки подуването на засегнатия мускул.

3. Студени компреси

Прилагането на студени компреси върху засегнатия мускул намалява болката и облекчава подуването, възпалението и симптомите.

Препоръчително е студените компреси да се прилагат веднага след разтягането и до 48 часа след това върху засегнатата област, оставяйки да действат 15 до 20 минути, 3 до 4 пъти на ден.

4. Избягвайте употребата на противовъзпалителни средства

Въпреки, че в някои случаи лекарят може да препоръча употребата на противовъзпалителни средства за мускулно напрежение, употребата на тези лекарства в момента не се препоръчва, тъй като може да наруши заздравяването на мускулите или сухожилията, в допълнение към увеличаването на риска от фиброза в тъканите.

Затова противовъзпалителните средства трябва да се избягват и да се използват само ако лекарят ги препоръча.

Още: Помага ли разтягането при натоварени мускули за изчезване на болката?

5. Локална компресия

Лекарят може да препоръча компресиране (стягане) на засегнатата област с помощта на еластична лента или превръзка, тъй като помага за намаляване на отока и кървенето в мускула.

Важно е обаче да не притискате зоната твърде много, тъй като това може да повлияе на кръвообръщението.

6. Изометрични упражнения

Изометричните упражнения са упражнения, при които ставите не се движат, а се наблюдава само мускулна контракция.

В идеалния случай тези упражнения трябва да се изпълняват под ръководството на физиотерапевт и обикновено се препоръчва да започнат възможно най-скоро, в зависимост от представените симптоми и напрежението.

Още: Болки във врата и раменете? Този лесен трик ще ви спаси на момента

7. Физиотерапия

Физиотерапевтичните сесии за рехабилитация на мускулно разтягане трябва да се правят всеки ден или през ден, за да се улесни възстановяването.

Лечението трябва да бъде посочено от физиотерапевта след оценка и наблюдение на тестовете, поискани от лекаря, и може да включва използването на ледени или топлинни компреси, в зависимост от необходимостта.

В допълнение, физиотерапевтът може да препоръча лечение с оборудване като масажори, ултразвук и лазер.

8. Хирургия при мускулно разтягане

Лекарите рядко препоръчват операция за възстановяване на мускулно разтягане, тъй като мускулът обикновено се възстановява напълно с клинично и физиотерапевтично лечение, без да се налага оперативна намеса.

Хирургията е ограничена до спортисти от високо ниво, когато претърпят мускулно разтягане много близо до датите на важни и неизбежни състезания.

Още: Разтягане: Защо е необходимо и основните грешки

Домашно лечение на мускулно разтягане

За да допълни клиничното и физиотерапевтичното лечение, пострадалият може 48 часа след нараняването да прилага топли компреси върху болезнената област два пъти на ден, в допълнение към избягването на натоварване.

Колко време ще отнеме лечението?

Времето за лечение на мускулно разтягане може да бъде от 2 седмици до 6 месеца, в зависимост от степента на разтягане, която включва:

  • Степен 1: около 2 седмици;
  • Степен 2:около 8 до 10 седмици;
  • Степен 3: може да отнеме от 6 месеца до 1 година, за да се излекува напълно.

Колкото по-отдаден е човекът на лечението, толкова по-добри ще са резултатите и затова е важно да се спазват всички указания на лекаря и физиотерапевта за пълно възстановяване.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес