На 13 януари църквата възпомената мъчениците Ермил, Петър Анийски и Стратоник Сингидонски. Както всеки християнски празник, така и този се свързва с определени забрани. Ето какви са традициите, знаците и забраните на тази дата и какъв църковен празник се празнува на този ден според стария стил.
История на светците
Ермил и Стратоник са живели през 3-4 век в град Сингидон (днешен Белград). Ермил бил дякон, проповядвал православието и затова бил принуден да се отрече от вярата си. Ермил категорично отказал и бил хвърлен в затвора заради това. Той бил подложен на зверски мъчения, но когато на мъчителите станало ясно, че няма да постигнат нищо, хвърлили Ермил в Дунава. След него пострада и затворническият пазачът Стратоник, който бил приятел на Ермила. Пазачът, виждайки мъченията на своя другар, не успял да сдържи сълзите си. Други тъмничари забелязали това - тогава Стратоник заявил, че също е християнин и след Ермил бил хвърлен в Дунава.
Какъв църковен празник е на 12 януари - традиции и обичаи
Великомъченик Петър Авесаломит (Анийски) е роден в село Анийски в Палестина. Той изповядвал християнството, затова бил заловен и отведен при владетеля на Палестина. Той бил принуден да се отрече от Исус и да се поклони на идолите, но светецът отказл, затова бил изгорен на клада.
В Юлианския календар на 13 януари (по стар стил) е денят на паметта на Света Мелания.
По знаците на деня се съди за времето през следващите дни, а можете да разберете и какво ще е лятото:
- Ако котка крие лицето си - ще стане по-студено, ако облизва лапите си - това вещае слънчево време;
- Ако денят е топъл, лятото също ще е топло;
- Ако слана е паднала и лежи върху клоните на дърветата - през лятото ще има много мед и добра реколта от зърно;
- Ако котка се търкаля по пода - ще има размразяване, трие гърба си в стената - това означава лошо време.
Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи
Според народните вярвания на този ден на особена почит са домашните животни, особено кучетата и котките.
Какво не трябва да правите на празника?
На църковния празник 13 януари църквата осъжда мързела, алчността, отмъщението; човек не може да откаже помощ или да обижда никого. Също така не трябва да използвате нецензурни думи, да псувате, да клюкарствате или да завиждате.
Какво днес не може да се направи според популярната мъдрост: забранено е да се обиждат животни, особено котки. Според легендата, когато великомъченик Ермил бил в плен, там го утешила котка - спасила го от болка и му помогнала да издържи мъченията. Затова хората смятат този светец за покровителка на котките и горко ще сполети този, който обиди или удари котка на 13 януари.
Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи
Много от поверията на този ден са свързани именно с котките. Забранено е заспиване до котка - хората са вярвали, че тогава можете да загубите ума си. Забраненто е да обиждате животното, в противен случай няма да имате щастие 7 години подред.
Не излизайте навън без нужда, иначе в студа ще настинете и ще се разболеете. Забранено е още:
- Да се карате и да псувате;
- Да вземате и давате назаем;
- Да извършвате тежък физически труд;
- Да излизате навън преди зазоряване;
- Да се занимавате с ръкоделие;
9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави
Какво можете да правите на 13 януари
На православния празник днес вярващите се обръщат с молитва към светците Ермила и Стратоник - молят да ги укрепят във вярата, да им дадат сила и мъдрост да издържат на житейските изпитания и премеждия.
Денят е добър за прекарване със семейството и приятелите. Според знаците, ако в къщата има болен човек, на 13 януари той трябва да седне на мястото, където най-често лежи котката - тогава той скоро ще се възстанови. Има и поверие, че на този празник трябва да помогнете на нуждаещите се 7 пъти - вярва се, че за това ще бъдат простени седем гряха.
8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре