Прохождането е голямо събитие в българското семейство и всички се стараят да го направят незабравим празник. Прощъпулникът се предава като традиция от много поколения. Обичайно се прави, когато детето е проходило, и целта му е да „предскаже“ към каква професия то ще се насочи, когато порасне. Важна част от празника е и трапезата, която трябва да приготвите.
Кога се прави?
Както вече споменахме, щом детето започне да ходи самостоятелно, значи е дошъл моментът за прощъпулник. Важно е да може да направи достатъчен брой крачки уверено, без помощ.
Най-подходящите дни за извършване на обичая са понеделник, сряда и неделя. Логично повечето родители избират почивния ден, който предоставя повече време за подготовка и е по-удобен за гостите.
Относно часа на събитието - той се избира спрямо режима на детето. Важно е то да се е наспало и нахранило, за да може спокойно да изпълни ритуала и да е предразположено към гостите. Най-добре е да изберете час сутринта, след закуска, или след обедния сън.
Още: Ерих Фром: Свръхгрижовната майка компенсира своята пълна липса на способност да обича
Какви са най-подходящите ястия за трапезата?
Трябва да се уверите, че трапезата е богата и на нея присъстват предимно сладки храни, за да бъде сладък живота на детето. Обикновено се приготвят сладка баница, локум, бисквити, мъфини. Имайте предвид и, че много от гостите също ще донесат по нещо, така че не прекалявайте.
Често повечето лакомства са тематични, за да вкарат още по-ведро настроение на празника. Не изключвайте съвсем и солените закуски. Можете да добавите и стандартна баница и солети, за да могат гостите да избират. Най-важна обаче е питката.
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Как се прави питката за прощъпулник?
По традиция питката за прощъпулника се прави от майката (може и друга близка жена, но задължително с двама живи родители, за да има детето късмет), която ще вложи цялата си любов и положителна енергия в тестото. Това трябва да се направи рано сутрин.
Питката обикновено няма украса, но в някои краища на България върху нея се прави отпечатък от стъпалата на детето. Ако пък я поръчате от пекарна или сладкарница, можете да изберете и захарна украса.
Рецепта за питка за прощъпулник
Още: Прокуратурата каза какво е имало във вейпа, пушен от детето, което падна от блок в Плевен
Необходими продукти:
- 1 кг брашно
- 120 г масло
- 2 яйца
- 1 жълтък за намазване на питката
- 1 с. л. захар
- 1 ч. л. сол
- 1 кубче мая
- 400 мл вода
- Сусам или маково семе по избор
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното (по традиция се прави 3 пъти). Към него добавете солта.
Затоплете водата и в нея разтворете захарта и маята. Получената смес прибавете към брашното и накрая яйцата.
Омесете меко тесто и го разделете на 6 топки. Всяка топка разточете с дебелина около 2 см и намажете с разтопеното масло. Навийте на руло и поставете в намаслена тавичка. Продължете така и с останалите 5 топки.
Оставете питката да втаса на топло за 30 мин. Накрая я намажете с жълтъка, смесен с малко вода. Можете да поръсите със сусам или маково семе отгоре и/или да направите отпечатъци от крачетата на детето.
Печете питката в предварително загрята фурна на 200°C за около 40 минути.
Още: Дете почина след падане от блок в Плевен
Когато питката е готова и изстинала, се извършва ритуала. След това първото парче от нея се дава на детето, за да расте здраво и силно. После майката раздава на останалите с мед и сирене, докато тича и подскача, за да може и нейното дете да бъде пъргаво и весело.
Раздаването обикновено започва от най-малките към по-възрастните, като на някои места се изисква всеки да обиколи масата три пъти, за да расте детето жизнено. Може да се правят и наричания, които да орисат бъдещето на детето и неговата професия.