Химическите реагенти, с които се посипват пътищата през зимата, имат отрицателно въздействие не само върху метални, но и върху пластмасови и гумени елементи: брони, корнизи, прахови капаци, уплътнения, хромирани части.
Затова измиването на колата през зимата е задължителна процедура не само от естетическа гледна точка. Чистият корпус гарантира защита срещу корозия.
Условия за миене през зимата
През зимата качеството и безопасността на процедурите за миене на автомобила зависят от спазването на температурния режим и условията на измиване.
Температура
Най-опасната температура на въздуха за образуване на ръжда е между +5 и –5 градуса. В този случай колата се мие два пъти седмично. Ако външната температура падне под -10 градуса, е препоръчително да измиете колата си в топъл гараж на професионална автомивка. След процедурата е добре да изсушите колата, изчаквайки 10-15 минути, докато корпусът изсъхне. Но ако термометърът показва под -15 градуса, миенето е нежелателно. При такива температури водата моментално се превръща в ледена коричка, която разрушава метал, пластмаса и гума. Оптималната температура за миене зимно време е 0 градуса и повече.
Още: 5 признака, че е време да продадете автомобила си
Каква вода?
Забранено е използването на гореща вода. Голямата разлика в температурата въздейства отрицателно върху боята. Когато гореща вода удари студено, замръзнало тяло, това причинява появата на микропукнатини, които нарастват и се превръщат в корозионни зони. Препоръчва се използването на топла вода. Температурата й не трябва да надвишава +40 градуса.
Колко често?
По-добре е да измиете колата си преди сериозни студове, когато термометърът не е паднал под 0 градуса.
Ако зимата е сравнително топла и размразяването е придружено от леки студове до -1–5 градуса, колата се мие два пъти седмично. В случаите, когато автомобилът стои в гараж през по-голямата част от зимата, е достатъчно измиване веднъж месечно.
Още: Три проблема, които могат да повредят предното ви стъкло през зимата
Къде?
На открито и самостоятелно
Това не е най-приятният и лесен начин за миене на колата през зимата. Ако пък вода попадне в ключалките и уплътненията, ще причини много неудобства. Затова не е желателно да миете колата при минусови температури. Изчакайте, докато температурата се покачи до минимум +5 градуса. Използвайте само топла вода. За начало облейте корпуса, като започнете от покрива. За калниците и джантите използвайте отделни кърпи, меки гъби и вода. След всички процедури подсушете колата: запалете двигателя, отворете всички врати, включете нагревателя и вентилатора на пълна мощност. За кратко време цялата влага ще се изпари и колата ще бъде суха. Смажете уплътненията на вратите със силикон.
Предимството на този метод е, че не плащате нищо. Недостатъците са повече: отнема много време и усилия, съществува риск от повреда на боята и лошо измиване, може да се извърши само при положителни температури.
Още: Защо не пали колата - ето кои са най-честите причини!
Автомивка на самообслужване
Опитните собственици на автомобили не препоръчват използването на автомивки на самообслужване през зимата. Резултатът може да бъде повредена боя или замръзнали спирачни накладки. Но може да избегнете някои грешки, като спазвате следните правила.
Започнете с подготовката: загрейте двигателя и не го изключвайте. Включете парното и вътрешния климатик на максимум. Топлият въздух трябва да циркулира в цялата кабина. В затоплен автомобил вратите и прозорците няма да замръзнат след приключване на процедурата. Измийте колата си отгоре надолу. Опитайте се да измиете добре местата под калниците, праговете и дъното. Не забравяйте да използвате пяна, която ще разтвори мръсотията. След всички процедури извършете следното.
Проветрете кабината на автомобила: отворете вратите и багажника. Това ще предотврати замъгляването на стъклата. Отворете капака на резервоара, избършете го до сухо.
Още: Шофьорски навик, който съсипва колата през зимата
Загрейте спирачките: спрете рязко няколко пъти. Дисковете трябва да се нагреят и изсушат. Загряването ще помогне за предотвратяване на замръзване на спирачните накладки към дисковете.
Опитайте се да не използвате ръчната спирачка известно време. Спирачната система трябва да е напълно суха.
---