Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде отиват мазнините, които „изгаряте“, когато тренирате?

30 юли 2021, 06:01 часа

Нека видим дали можете да получите правилен въпрос, на който почти 150 лекари, диетолози и физически треньори са отговорили погрешно.

Въпросът е прост: когато някой тренира и отслабне, къде отиват загубените мазнини?

Вашите опции са:

а) Мазнините се превръщат в енергия или топлина

б) Мазнините стават мускули

в) Мазнините се превръщат във въглероден диоксид и вода

Ако сте отговорили с а или б , не се притеснявайте, вие сте един от 147 експерти, които също са сгрешили в проучване, проведено от учения Рубен Меерман, изследовател в Училището по биомолекулярни науки към Университета на Нов Южен Уелс, Австралия .

Най-често срещаният отговор беше, че мазнините се превръщат в енергия, а това противоречи на закона за запазване на материята, на който се подчиняват всички химични реакции.

По отношение на вариант б , Меерман пояснява, че е невъзможно мазнините да станат мускули .

Точният отговор е с, което прави белите дробове „ основният отделителен орган на мазнините“, според Меерман в проучване, публикувано в British Medical Journal през 2014 г.

„Ако загубите 10 килограма мазнини, 8,4 килограма ще бъдат изхвърлени през белите дробове, а останалите 1,6 килограма ще станат вода“, пише Меерман в средата на март в портала The Conversation.

С други думи, ние на практика издишваме цялото тегло, което губим.

Защо лекарите грешат?

От анкетираните 150 експерти само 3 отговориха правилно.

Меерман проведе своето проучване сред австралийски специалисти, но както разказва пред Би Би Си Мундо, той е открил същото погрешно схващане в САЩ, Обединеното кралство и няколко европейски държави.

„Начинът, по който университетите в момента преподават метаболизъм, се фокусира изключително върху енергията в молекулата, която се метаболизира“, казва Меерман.

Той се позовава на това като на "енергията, която навлиза - енергията, която излиза навън". В своето изследване той споменава, че курсовете по биохимия в училищата се фокусират много върху производството на енергия.

Заключенията на специалиста се основават на факта, че освен храните и напитките които ядем, трябва да вземем предвид и кислорода, който вдишваме.

Например: ако в тялото ви влязат 3,5 килограма храна и вода плюс 500 грама кислород, общо има 4 килограма, които трябва да излязат отново.

„В противен случай ще напълнеете“, пише Меерман.

Когато дишаме, ние произвеждаме въглерод, така че ако дишаме повече, ще загубим повече мазнина, превърната във въглерод...дали е вярно обаче?

"За съжаление не", казва Меерман. „Дишането повече от необходимото ще доведе само до хипервентилация , което само ще ви замая или ще припаднете.“

"Единственият начин, по който можете съзнателно да увеличите количеството въглероден диоксид, който тялото ви произвежда, е чрез движение на мускулите си."

В допълнение към упражненията, големият учен споменава и други начини, по които произвеждаме въглероден диоксид.

Например, човек с тегло 75 килограма произвежда около 590 грама въглероден диоксид в състояние на покой.

Според Меерман, ключът към отслабването е „да ядете по-малко и да се движите повече“.

„Всяка диета, която доставя по-малко гориво, отколкото изгаряте, ще накара трика да проработи“, заключава той.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес