Сушените плодове са си спечелили славата на здравословна и бърза закуска, доставяща на организма витамини, минерали и фибри. Те са удобни, когато сте на път или в офиса и се нуждаете от бърз и вкусен източник на енергия. Най-често консумираните сушени плодове са стафиди, фурми, сливи, както и захаросаните сушени плодове, които дават екстра енергия на тялото и се препоръчват по няколко парченца на ден.
Стафидите доставят калций на организма, понижават нивата на лошия холестерол в кръвта, поддържат кръвното налягане нормално. Характерно за тях е, че доказано намаляват риска от развитие на диабет. Фурмите са богати на магнезий, калий и желязо, те са и мощен източник на антиоксиданти, които неутрализират вредното въздействие на свободите радикали.
Сините сливи се препоръчват при проблеми с дефекацията, недостиг на витамин А, бор. Консумацията им намалява риска от остеопороза, заболявания на сърцето и съдовете, рак.
Наистина ли са толкова полезни сушените плодове и могат ли да ни навредят?
Да, сушените плодове са полезни, но безспорно може да нанасят и вреда на организма. Много диетолози препоръчват сушените плодове като закуска или заместител на десерта. Ако ги сравняваме с парче сиропиран сладкиш, те наистина са по-здравословният и нискокалоричен избор, но сами по себе си сушените плодове съвсем не са диетични и с малко калории. Голяма част от състава на пресните плодове е вода. Тя не само хидратира, но и допринася за по-ниската калорична стойност на 100 гр. плод.
По време на процеса на превръщане на пресните плодове в сушени водата се губи, остават захарите, което прави сушения плод богат на калории. Ето защо е важно, ако следите за фигурата си, страдате от наднормено тегло и свързаните с него сърдечно-съдови заболявания, диабет или преддиабет да четете внимателно етикетите на продуктите, които консумирате. В повечето случаи при тези заболявания сушените плодове по-скоро ще навредят, отколкото да допринесат за подобряване на теглото и здравето.
Сушените плодове могат да ви докарат и обриви, алергия, астма, стомашен дискомфорт, ако са обработвани със сулфити. Целта на сулфитите е да запазят цвета на плода наситен и жив и да предадат търговски вид на сушените плодове. Те обаче не са от особена полза за тялото. Предпочитайте сушени плодове, чиито цветове не са наситени и ярки – това сочи ниски нива на сулфити.
Друг източник на тревога е начинът на съхранение. Неправилно съхраняваните сушени плодове могат да причинят гъбични инфекции. Токсични замърсители могат да навредят на здравето ви. Важно е източниците, от които купувате сушените плодове, да са проверени и доказали се брандове.
Опитайте се да си изсушите плодчета сами, за да сте сигурни в съдържанието им и да се възползвате от пълноценното им съдържание без риск.