Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко често трябва да перем кърпите

28 октомври 2021, 10:02 часа

Мислите ли, че когато излезете чисти от душа, не се замърсявате от кърпата, която използвате? И не може да повярвате, ако ви кажем, че точно тогава е много вероятно да се замърсите или дори заразите? Грешка! Кърпите абсорбират много вода и остават влажни с часове, което е идеална среда за размножаване на бактерии и гъбички.

В статията ще разгледаме въпроса, колко често трябва да миете и сменяте кърпите си.

Във всяка част от тялото ви има 19 милиона кожни клетки и 650 потни жлези. Мъртвите клетки изграждат горните 20 слоя на кожата. Някои от тези клетки изтичат под душа, но много се оказват всеки ден върху кърпата за баня.

Колко често перем кърпите си?

Най-добрият начин да предотвратите растежа на микроби върху кърпа е да я изсушите напълно веднага след употреба и да я миете по-често.

The Cleaning Institute, американска организация, обединяваща производители на почистващи продукти, която също се занимава с образование в тази област - препоръчва измиване на кърпи за баня след най-много три употреби. Ако се къпете всеки ден, това означава да ги миете два пъти седмично. Редовното миене е достатъчно, за да почистите кърпите и да премахнете всички бактерии или гъбички, които се натрупват върху тях.

Кога трябва да перем кърпите си още по-често?

Има обстоятелства, които изискват още по-често пране на кърпи. Ето ги и тях:

- Всяка кърпа, съдържаща телесни течности, трябва да се измие само след една употреба.

- Спортни и абсорбиращи потта кърпи или други кърпи, които остават влажни в спортната раница в продължение на няколко часа, трябва да се перат след едно използване.

- Кърпите, съхранявани в баня, където въздухът обикновено е влажен и кърпите реално не могат да изсъхнат напълно, също трябва да се перат след една употреба.

- Ако имате екзема или чувствителна кожа, измийте всичките си кърпи след едно използване, за да предотвратите по-нататъшно дразнене.

Най-добрият начин за пране на кърпи

За да поддържате кърпите в най-добро хигиенно състояние:

- Не поставяйте мокри кърпи директно в кошницата за пране, подсушете ги предварително.

- Следвайте инструкциите на опаковката на перилния препарат за най-добра ефективност – регулирайте температурата и нивото на водата.

- Помислете за използването на омекотител за тъкани или добавяне на оцет - това ще помогне за унищожаването на нежеланите бактерии в пералната машина.

- Не претоварвайте пералнята с кърпи. Прекалено пълна машина означава, че кърпите няма да получат достатъчно препарат, вода или претриване, за да се измият.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес