Вино се произвежда във всички континенти на планетата с изключение на Антарктида. Това е показателно за разнообразието на видовете грозде по света и възможностите му да се отглежда навсякъде. Ето кои са 10-те страни с най-голямо производство според Международната организация на лозето и виното за 2021:
10. ЮАР - 1 080 200 л/год.
Първата бутилка вино тук се произвежда през 1659 г. в Кейптаун. Средиземноморският климат на страната е идеален за отглеждането на винени лозя. Поради местоположението и мултикултурното население, вината на Южна Африка са микс от Стария и Новия свят. Южна Африка е прочута с хибридния сорт грозде, създаден тук - Пинотаж, което е микс от Пино Ноар и Сензо.
Шенин Блан, Пинотаж
9. Германия 1 105 100 л/год.
В страната вино се произвежда от римски времена, а много исторически лозя са били разположени край река Рейн. Повечето вина в Германия са бели, защото бялото грозде предпочита по-хладния климат. Задължително трябва да опитате сладките и сухи бели вина от прочутото грозде ризлинг с характерна висока киселинност. В последните десетилетия се произвежда и червено грозде.
Ризлинг, Пино Гриджо, Зект (пенливо вино)
8. Китай - 1 163 600 л/год.
В Китай вино се произвежда от най-древни времена, но едва през 80-те години на 20-ти век страната се глобализира, а винопроизводството и консумацията драстично се увеличават. Модерните китайски вина са със силно френско влияние. Хонг Конг е най-големият пазар на изискани вина.
Марселан, Карменер, Шандон, Лоян
7. Австралия - 1 182 100 л/год.
Вино се произвежда във всеки щат на Австралия, макар повечето лозя да са в южната част. Поради голямото разнообразие на климата и почвите, виното във всеки един регион е уникално.
Каберне совиньон и Сира/Шираз
6. Чили - 1 246 800 л/год.
Първите лозя в Чили са донесени през 16-ти век от испанските конкистадори, но едва през 80-те години на 20-ти век започва да се развива чилийското винопроизводство. Чили се превръща в един от най-големите износители в света. Потвърждение на това е огромното количество чужди инвестиции, сред които “Робърт Мондави”, “Лафите Ротшилд”. От десетилетия сортът паис, нетипичен за Стария свят, е в основата на винопроизводството в Чили.
Совиньон блан, Шардоне, Пино Ноар
5. Аржентина - 1 369 000 л/год.
Аржентина е ключов играч в глобалното винопроизводства, като се появи на сцената през последните десетилетия. Повечето винени сортове грозде се отглеждат на голяма надморска височина като в района на Мендоса, който дава 80% от виното в страната.
Малбек, Торонтес
4. САЩ - 2 333 900 л/год.
Почти всички щати произвеждат вино, но 90% от производството е в Калифорния, който сам по себе си може да се нарече четвъртият най-голям производител на вино в света! Винопроизводството е част от американската история само от няколко века, като виното тук, както и в страните извън Европа, се нарича вино от Новия свят. Повечето американски вина са произведени от сорта европейска винена лоза (витис винифера).
Зинфандел, Мерло, Corkbeard Каберне совиньон
3. Испания - 3 248 000 л/год.
Испания е страната с най-големи лозови насаждения в Европа, но не произвежда най-много вино. Испанските вина са прочути със специфичния си вкус и са предпочитани от испанците. Консумацията в страната е висока, а цените на виното ниски.
Темпранийо, Риоха, Кава и Шери.
2. Франция - 3 641 900 л/год.
Едва ли има винена листа в света без френско вино. Както и другите страни, Франция е повлияна от климатичните промени, които доведоха да намаляване на винопроизводството след 2018 г. Въпреки това, Франция е прочута с висококачествените си вина. Именно Франция дава имената на някои известни видове вина, произведени във френските региони Бордо, Бургундия, Шампан.
Бордо, Пино Ноар, Шампанско
1. Италия - 4 250 000 л/год.
Италия комбинира успешно дългата история на винопроизводство (още от времената на Гръцката колонизация) и перфектния климат. Страната дава една четвърт от глобалното винопроизводство. В италианските лозя се отглеждат над 500 вида винени сортове грозде, както бели, така и червени.
Просеко, Кианти, Монтепулчано Д Абруцо