На 15 януари в църковния календар се възпоменава св. Павел Тивейски. Този празник се свързва с определени забрани. Ето какви са традициите, знаците и забраните на тази дата и какъв църковен празник се празнува на този ден според стария стил.
Какъв църковен празник е на 15 януари?
Православният празник 15 януари (28 януари стар стил) е денят на паметта на св. Павел Тивийски, първият християнски монах отшелник.
Много малко се знае за Свети Павел. Той е роден през 4-ти век, в град Тива (Египет), поради което всъщност получава името тибеец. Павел останал рано без баща и майка; той имал тежко детство: момчето било дадено за отглеждане на роднина, но той бил алчен човек и тормозил Павел, за да вземе наследството му.
Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи
Настойникът казал на езичниците, че детето изповядва християнството и те решили да хвърлят Павел в затвора. 12-годишно момче избягало от дома си и се скитало дълго време, докато намерило пещера в пустинята и се заселило там. Павел консумирал единствено фурми и хляб,донесени от гарваните, а за направата на дрехи използвал палмови листа.
Павел прекарал почти целия си живот като отшелник и доживял до 113 години. Преди смъртта му при него дошъл монах Антоний Велики - имал видение за пещера и отшелник и Антоний намерил това място. Той погребал Павел - легендата разказва, че два лъва изкопали гроб за светеца. След смъртта на светеца хората започнало да се стичат в пустинята, а през 5-ти век на мястото на пещерата на Свети Павел е основан манастир - той все още стои там и днес.
Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи
Православният празник на 15 януари според Юлианския календар е денят на паметта на св. папа Силвестър, св. Серафим Саровски, както и св. Силвестър Киево-Печерски.
Гадаейки по знаците на деня, можете да разберете какво ще бъде времето в близко бъдеще и през лятото:
- Ако небето е обсипано със звезди - очаквайте добра реколта;
- Ако има ярки звезди - ще има слана, а ако има тъмни звезди, ще стане по-топло;
- Ако облаците се движат от север - не очаквайте затопляне;
- Ако вятърът е силен - годината ще е дъждовна и студена, а ако времето е ясно - ще има горещо и сухо лято.
Какъв църковен празник е на 12 януари - традиции и обичаи
Според народните вярвания 15 януари е Ден на магьосниците. В старите времена хората са вярвали, че на този ден не трябва напускат къщата, освен ако не е абсолютно необходимо. На този, според славянските предания, хората са се страхували от щети и злото око.
Какво не трябва да на 15 януари?
На църковния празник 15 януари не можете да отказвате помощ, да ругаете, да повишавате глас, да използвате неприличен език или да клюкарствате. Църквата осъжда мързела, завистта, алчността и отмъстителността.
Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи
Според вярванията на предците ни този ден магьосниците предават знанията си на своите ученици, а след това ги изпробват върху хората и могат да причинят всякакви беди. На този ден не трябва да каните непознати в къщата си, не приемайте нищо от непознати. Денят се счита и за нещастен за всяка работа или пътуване.
Какво можете да правите на 15 януари?
На православния празник на този ден вярващите се молят на Свети Павел за душевно и телесно здраве, избавление от болести, зло око, щети, а също така молят за помощ, за да се освободят от влиянието на злите сили.
През този ден можете да извършвате обичайните си дейности. В старите времена жените специално са приготвяли кръгла питка, която след това са носили в храма, за да я благословят. След това домакините раздавали по парче от тази питка на всички членове на семейството. Децата, родени на този ден, били повивани в ленени пелени - вярвало се, че е те предпазят детето от зли очи.
Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи