Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Клопка, трик или удар във въздуха е блокиране на избора на Сарафов за главен прокурор: Анализ на конституционалисти

15 януари 2025, 07:55 часа • 1590 прочитания

Клопка е заложена на вносителите на разпоредбите в Закона за съдебната власт, касаещи блокиране на процедурата за избор на нов главен прокурор с единствен кандидат - Борислав Сарафов, номиниран от Висш съдебен съвет с изкъл мандат. В студиото на bTV конституциналистът Петър Славов посочи, че единственият по-съществен текст, който е останал в Закона за съдебната власт са съществуващи процедури за избор на главния прокурор и другите двама големи в съдебната власт. И само толкова, коментира Славов. 

Още: Обрат: Сарафов е напът да остане главен прокурор - ключови промени на ГЕРБ, БСП и Пеевски в комисия

Каква ще е съдбата на Борислав Сарафов?

Още: Сарафов се опитва да осигури комфорт на прокуратурата срещу публичността

Той смята, че на 16 януари ще има гласуване на Борислав Сарафов за главен прокурор във ВСС, но се очаква да има и много протести пред кадровия орган. Напълно възможно е и Борислав Сарафов да се оттегли като кандидат за главен прокурор, очаква Петър Славов. "Политически трик и удар във въздуха е решението на парламента да прави промени в Закона за съдебната власт", оцени Петър Славов. Той смята още, че дори и Сарафов да се откаже да бъде главен прокурор, то на следващия ден ВСС може да открие нова процедура за избор на обвинител номер едно. 

Пред БНТ бившият правосъден министър Антон Станков (от времето на Симеон Сакскобургготски) беше категоричен - нищо правно няма в поправката, това е политическо действие, за да се формира редовно правителство. Адвокат Емил Георгиев посочи, че с новите текстове по същество се прави така, че все едно няма процедура по избор на Сарафов, обаче имаше и много други текстове, които са свързани и не бяха приети - например като изпълняваш длъжността на главен прокурор временно, да не се кандидатираш за постоянно, защото докато си временно на позицията си създаваш преимущества. Може да има изненади в пленарна зала на второ четене, каза Станков.

Конституциналистът Борислав Цеков посочи, че депутатите не правят опит за излизане на тупика от ненормалното състояние - да има ВСС с изтекъл мандат, който се опитват с политически средства да го спрат да работи. Сега върнаха часовника назад - Борислав Сарафов остава изпълняващ функциите главен прокурор за неопределено време, коментира Цеков. 

Според него някои от партиите искат да тупат топката и да се наложат да доминират парламентарната квота на Висшия съдебе съвет. 

Народното събрание ще разгледа днес второ гласуване на промените в Закона за съдебната власт. Промените в законопроекта бяха прети на второ четене и от Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента, спиращи процедурата за избор на главен прокурор с един единстен кандидат - Борислав Сарафов, номиран от ВСС с изтекъл мандат. Според приетия текст, процедурите по избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен съд и Върховния касационен съд, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на промените, се прекратяват. В момента и двете процедури са висящи, а в четвъртък (16.01) бе насрочено изслушването на Сарафов. Ако този текст бъде окончателно приет и от пленарната зала и обнародван в Държавен вестник, ВСС ще трябва да прекрати процедурата по избор и така няма да се стига до президентско вето над решението и/или неиздаване на президентски указ.

Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?

В случая обаче възможността Борислав Сарафов да остане начело на Прокуратурата остава голяма, а причината - когато и да гласуват окончателно депутатите, шансовете промените да бъдат обнародвани в Държавен вестник преди президентът да издаде указ за назначаването на главен прокурор са малки. С други думи през сроковете за процедурите е възможно приетите от депутатите промени в ЗСВ изобщо да не засегнат Сарафов и той да остане начело, тъй като бе оставена възможността на ВСС с изтекъл мандат да избере главен прокурор. Освен това не бяха подкрепени шестемесечният срок, в който един човек може да е изпълняващ функциите, нито забраната кандидатът да е едновременно и изпълняващ длъжността. На практика това означава, че Сарафов може да остане и.ф., както и да се кандидатира отново.

Противоречиви обрати

Отхвърлянето на процедурата беше странно одобрено, на фона на първоначалното гласуване на ГЕРБ, БСП и "ДПС - Ново начало", които пък отхвърлиха ограничението Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища. Това предложение също беше пряко свързано с избора на Сарафов, тъй като той стана и.ф. главен прокурор през юни 2023 г., малко след като със скоростна процедура ВСС уволни Иван Гешев като главен прокурор.

И още - правната комисията отхвърли идеята на ПП-ДБ Пленумът на ВСС да взима решение за откриване на процедура за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор само в рамките на мандата, за който е избран.

Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство

Припомняме, че преди дни в пленарна зала парламентът прие и трите законопроекта на първо четене с 222 гласа "за", без "против" и "въздържал се", като само този на "Възраждане" събра подкрепата на 193 депутати. Между двете четения бяха направени редица предложения за промени.

Още: Правен хаос? Ресорната комисия спря избора на Сарафов, но позволи на ВСС да избира главен прокурор

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес