Продуктите, които никога не трябва да включвате в обедното си меню, са богатите на преработени мазнини, захар, сол, оцветители, консерванти и подобрители на вкуса - това са вредни за организма вещества и причиняват заболявания като диабет, затлъстяване, хипертония и рак. Освен това, понеже са бедни на хранителни вещества, те подсилват усещането за глад. Това също допринася за напълняване.
Д-р Татяна Занин обяснява и препоръчва следното.
Въпросните храни може да бъдат заменени с по-здравословни продукти, печени на фурна или скара; също и с такива, които съдържат добри мазнини като зехтин, кокосово масло, пълнозърнести брашна. Ето храните, които от принципна гледна точка би трябвало да избягвате както на обяд, така и въобще, дефинитивно да изключите от менюто си!
Кои са най-вредните храни и напитки, които консумираме ежедневно?
1. Пържени храни в растително масло
Продуктите, сготвени чрез пържене, в крайна сметка силно изобилстват с напълно излишни калории от мазнините. Това ги прави не просто ненужни, а направо вредни, особено за хората, които целят да отслабват. А и прекомерната консумация на рафинирани растителни масла като соево, рапично и царевично може да навреди на вашето здраве.
Здравословен вариант: вместо тях може да използвате продукти, печени на скара (грил) или във фурна; а също така и сготвени в електрически фритюрници, които не изискват масло за приготвяне на храната. Това значително намалява приеманите калории и консумацията на масла.
2. Обработени меса и колбаси
Меса във вид на колбаси, шунка, прошуто (хамон, презунто), мортадела, салами, наденици, суджуци, бекон, кървавици, бахур и тям подобни са богати на лоши мазнини, сол, консерванти и подобрители на вкуса, за които е доказано, че увеличават риска от проблеми като високото кръвно налягане и рак на червата.
Здравословен вариант: като алтернатива може да замените колбасите с пресни или замразени меса от всякакъв вид, като говеждо, телешко, нетлъсто свинско, пилешко, пуешко, овче, агнешко, риба. Освен това можете да консумирате яйца, също саламурени и жълти сирена.
3. Замразени готови храни
Замразените готови за консумация храни - като лазаня, пица и азиатската „якисоба“, обикновено са богати на сол и лоши мазнини - елементи, които помагат за запазването на храната и й придават добър вкус; но в крайна сметка причиняват проблеми като задържане на течности и високо кръвно.
Здравословен вариант: най-удачната алтернатива е да приготвяте свои собствени ястия у дома и да ги замразявате. Така ще имате възможност да ги използвате по-дълго време – примерно, цяла седмица и повече. Лесно е, например, да замразите нарязано пиле или смляно говеждо месо на малки порции, а също така е възможно да замразите още и продукти като хляб, плодове и зеленчуци.
15-те най-вредни храни в България
4. Нарязани на кубчета подправки и сосове
Подправките за месо, пиле или нарязани на кубчета зеленчуци и сосове като соев и английски сос са много богати на натрий - солното съединение, което причинява повишаване на кръвното налягане. При това, много от тях съдържат подобрители на вкуса и консерванти, които възпаляват червата и предизвикват пристрастяване.
Здравословен вариант: овкусяването на храни с природни билки е най-добрата алтернатива и е лесно да ги използвате както свежи, така и в дехидратирана форма (сушени). Възможно е също да замразите във вид на кубчета лед бульона от варено пиле или месо.
5. Безалкохолни напитки
Безалкохолните напитки са богати на захар, консерванти и подобрители на вкуса. Така увеличават риска от възпаления, чревни проблеми, повишена степена на кръвната захар, диабет и затлъстяване.
Здравословен вариант: алтернативно може да използвате газирана вода, лед и лимон или да я смесите с концентрирани сокове. Натуралните сокове без захар са също подходяща алтернатива – но, така или иначе, най-добрият вариант винаги си остават пресните плодове.
Внимание! Статията е само за сведение и информация. Пазете се от самолекуване и винаги търсете медик-специалист!