Ястията с гъби са вкусни, но понякога и изключително опасни заради риска от отравяне. Не забравяйте, че самите гъби се считат за "тежка" храна, тъй като съдържат хитин, който практически не се усвоява в стомашно-чревния тракт. Поради това не се препоръчва да се консумират от бременни жени, кърмачки, възрастни хора и деца под 12 години.
Дори и да не обичате гъби или да сте ги изключили от менюто си по някаква причина, добре е да сте запознати със симптомите на отравяне, както и действията, които трябва да предприемете незабавно, ако някой до вас се отрови.
Симптоми
По правило симптоматиката се проявява 1,5-2 часа след консумацията на гъби, а при някои видове дори и след 18 часа.
Най-честите симптоми на отравяне с гъби са: гадене, постоянно повръщане, тежка диария с дехидратация и силна коремна болка. Също така, пациентите могат да проявят симптоми на неразположение: слабост, треска, брадикардия (забавен пулс), студенина в крайниците.
В случай на отравяне с мухоморка може да се наблюдава намаляване на уринирането, гърчове, цианоза и пожълтяване на кожата.
Интоксикацията е придружена от повишено слюноотделяне, свиване на зениците, делириум и халюцинации.
Към общата симптоматика се включва силно главоболие, пожълтяване на кожата, оцветяване на урината в червено-кафяв цвят.
В зависимост от консумираното количество симптомите могат да се появят от половин час до два-три часа.
Много хора считат, че паралелната консумация на гъби и алкохол намалява риска от отравяне. Но за съжаление се случва точно обратното.
Ако сте консумирали гъби и алкохол, тогава усвояването на отровите ще се случи много по-бързо, следователно симптомите могат да се появят буквално веднага след приемането им. Това също ще затрудни специалистите при установяване на причината за интоксикацията - гъби или алкохол. Но и в двата случая ще се проведе детоксикационна терапия.
Отравянето с гъби най-често засяга черния дроб, а с алкохол - черния дроб и бъбреците.
Първа помощ
Ако се съмнявате за отравяне с гъби, трябва незабавно да се обадите на спешна помощ. Докато лекарите са на път, можете да опитате да изпразните стомаха си и да вземете адсорбенти.
Препоръчително е да се опитате да предизвикате повръщане чрез механично дразнене върху основата на езика като използвате разтвор на сол (1 ч. л. на 1 л вода) или сода (1 ч. л. на 0,5 л вода). От тази течност трябва да се отпие 2-3 пъти преди пристигането на лекарите.
Може да приемете и стрит на прах черен въглен, разтворен във вода (1 таблетка на 10 kg телесно тегло).
Веднага след почистване на стомаха, поставете пострадалия да легне. Завийте го с одеяло, ако се оплаква от втрисане. Препоръчително е да изпие голямо количество вода през това време.
Как може да се предотврати отравяне с гъби?
Придържайте се към следните предпазни мерки:
- Не яжте диви гъби, а купувайте единствено култивирани;
- Не купувайте гъби от пазара - ако все пак все пак го направите, обърнете специално внимание на цвета им;
- Ако сте решили сами да наберете гъбите, откъсвайте само такива, които познавате добре;
- Не берете твърде млади или стари гъби - по-лесно е да ги объркате с отровни;
- Не се препоръчва да се берат гъби в близост до магистрали, предприятия, замърсени райони: гъбите абсорбират широк спектър от токсични вещества, включително тежки метали;
- Не консумирайте сурови гъби;
- Гъбите трябва да се подложат на топлинна обработка най-късно до 24 часа след откъсването им;
- Сварете гъбите поне 3 пъти, всеки път в прясна подсолена вода за 30 минути;
- Съхранявайте ястията с гъби в хладилника в емайлиран съд за не повече от ден.