При прием на много протеини здравето на бъбреците е изложено на риск.
Замисляте ли се колко често консумирате протеини? Те са едни от най-важните хранителни елементи, които участват в изграждането и възстановяването на мускули, тъкани, клетки и органи. Все пак има праг на консумация на протеинови храни, защото тяхната висока консумация е възможно да даде обратен ефект на здравето ни. Може да се появи умора и лош дъх.
Поява на запек
Ако изберете да се придържате към режим с висока консумация на протеинови храни, а ограничите консумацията на въглехидрати, плодове и свежи зеленчуци, със сигурност ще имате и много ограничен прием на фибри. Постепенно това състояние ще стигне до храносмилателни проблеми от типа на подуване в корема, газове и дори поява на запек.
Може да качите килограми
Ако приятелката ви спазва диета с висока консумация на протеинови храни и ви казва, че ефектът е невероятен, може да решите и вие да опитате режима, но килограмите не само да не намалеят, а напротив – да качите още. Някои специалисти в сферата твърдят, че високопротеиново хранене често се оказва причина за покачване на теглото.
Рискувате здравето на бъбреците си
Хапването на твърде много протеини може да доведе до образуване на камъни в бъбреците и до увреждане на органите. Ако диетата ви включва основно протеини, тогава бъбреците ви ще работят допълнително за преработване на излишния азот, който се съдържа в аминокиселините на протеините.
Нараства рискът от загуба на калций
Високопротеиновото хранене е в състояние да стане причина вашето тяло да отделя повече калций в урината, като увеличава нуждата ви от минерала. Ако не приемате достатъчно от него, за да компенсирате това, може да нарастне рискът от развитие на остеопороза на по-късен етап от вашия живот. Колкото повече протеин приемате над необходимото за изграждане на мускули, толкова повече калций е нужно да приемате, по мнение на някои специалисти.
Нараства рискът от рак
Ако прекалявате с консумирането на месо - несъмнено то е основен източник на протеини е свързано с развитието на определени видове рак, най-вече такива, които са свързани с червата. Според учени рискът от рак нараства поради химикалите, образувани по време на храносмилането. За тях е установено, че увреждат клетките, от които са изградени червата.
Както казахме вече, излишният протеин стимулира бъбреците да работят извънредно, а това може да повиши необходимостта на тялото от течности и да се чувствате като цяло по-жадни.