Ако на закуска се яде белтъчна храна (например яйца), то чувството на ситост ще се съхрани по-дълго, отколкото след друга обичайна закуска. Това позволява да се употребят по-малко калории на обяд, сочи ново изследване, проведено от учените от Пенсилванския университет.
Подобен подход към храненето например може да е особено важен за децата, склонни към натрупване на тегло.
Изследователите са провели експеримент с участието на 40 деца на възраст 8-10 години. Малките участници можели да избират една от три вида закуски с енергийна стойност 350 калории (с яйца, зърнена или каша). След това оставили децата да играят до обяд.
Във всеки от случаите децата трябвало да изядат цялата си закуска, а на обяд можели да ядат толкова, колкото им се иска.
Най-сити се оказали децата, които яли яйца на закуска. Когато закусвали омлет, препечена филийка пълнозърнест хляб, нарязана праскова и чаша прясно мляко с масленост 1%, то на обяд те употребявали със 70 килокалории по-малко. Това е еквивалентно на малко парче сладкиш с шоколадова заливка.
Децата с умерено ниво на физическа активност на 8-10 години трябва да употребяват между 1600 и 1800 килокалории на ден. Като се отчита това, то 70 килокалории са около 4% от дневната потребност. Ако прагът на употребяваните калории се превиши дори с малко, но редовно, това може да доведе до натрупване на излишно тегло и затлъстяване при децата, напомнят изследователите.
Учените отбелязват, че положителният ефект от белтъчната закуска не продължава цял ден, а влияе само на обяда. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Eating Behaviours.