Фалшивата бременност е неприятна диагноза, позната на много собственици на тези животни. Симптомите варират и вие също трябва да запомните риска от усложнения.
Каква е същността на това нарушение?
Фалшивата или така наречената псевдобременност може да възникне по различни причини. Някои експерти смятат, че домашният любимец може да има склонност към тази патология. Те обясняват това по следния начин: ако женската умре след раждането на кученцата, потомството няма да умре от глад, тъй като ще бъде произведено от друго небременно куче с лактация.
Наистина има много чести случаи, когато кученцата се хранят от мащеха, но това се случва при бездомни животни, но защо тогава се появява псевдобременност и при домашни любимци, които се грижат внимателно?
От медицинска гледна точка фалшивата бременност е психофизиологично разстройство, причинено от хормонални нарушения. На теория може да се появи при всеки индивид след пубертета и дори стерилизираните женски без яйчници не са имунизирани от това, ако операцията е извършена от непрофесионалист.
Псевдобременността се развива по време на метеструс (след еструс), когато жълтото тяло (жлезата, отговорна за производството на специални хормони) продължава да работи и дава на мозъка да разбере, че тялото е готово за потомство, дори и при липса на действително оплождане. В същото време тялото постепенно се подготвя за предстоящото раждане, въпреки липсата на ембриони в утробата.
Кое куче е най-подходящо за мен – ето как да разберете
Има много причини за развитието на фалшива бременност, сред които най-честите са следните:
· чифтосване с кастриран или стерилизиран мъжки;
· нестабилна психика на животното;
· близък контакт с кърмеща или бременна кучка;
· чифтосване на здраво куче и кучка с нарушения в репродуктивната или хормоналната система.
Продължителността на псевдобременността може да варира значително. Невъзможно е да се каже със сигурност колко дълго ще продължи. Най-често това се случва в рамките на 2-4 седмици.
Симптоми на псевдобременност
Не е толкова лесно да се определи, че животното наистина е бременно с просто око. Много от признаците на фалшива бременност са абсолютно същите като тези на истинска бременност:
· млечните жлези и зърната са подути, започва да се появява коластра;
· едематозна примка и от време на време излиза секрет (светлокафяв или прозрачен) и животното го облизва;
· стомахът се е увеличил по обем, сякаш вътре има кученца;
· апетитът се влошава и дори може да се появи повръщане, което е лош симптом.
В допълнение към тези физиологични характеристики можете да забележите промени в настроението: кучето сериозно се подготвя за пристигането на кученца. Поведенческите фактори, които се проявяват по време на псевдобременност, включват:
· Намалена физическа активност. Може да изглежда, че кучето се защитава, отказва да скача от високо, да бяга и да извършва други активни действия, които са му познати.
· Повишено безпокойство при поява на други животни, непознати, силни звуци и др.
· Гнездене - кучето подготвя уединено място за потомство и прекарва много време в него.
· Майчинските инстинкти се проявяват към различни играчки и дори към хората около кучето.
Не е задължително да са налице всички от изброените симптоми. Ако има няколко симптома, собственикът трябва да бъде внимателен и е препоръчително да отиде във ветеринарна клиника, за да могат лекарите да направят тестове и да идентифицират болестта на ранен етап.
Усложнения от фалшива бременност при кучета
Това състояние на животните не е свързано с висок риск от неблагоприятни последици. Двата най-често срещани проблема са:
· възпаление или дразнене на кожата в областта на зърното;
· инфекция в млечните жлези.
Тези заболявания трябва да се лекуват от специалист. Ако кучето често страда от фалшива бременност, то може да развие инфекции на матката, пиометра и туморни процеси.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.