Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се играе ръченица из различните краища на страната?

14 март 2024, 11:44 часа

Ръченицата е народен танц, който включва толкова подскоци и ритъм, че не е по възможностите на всеки да го играе, без да остане без дъх. Красотата и индивидуалният му характер обаче, съчетани с надиграването на танцьорите – макар да има хора-ръченици, обикновено всеки играе независимо един от друг, а не заедно, както е при другия български народен танц – хорото – прави ръченицата толкова прекрасна, че си заслужава да положите усилия да я разучите.

В миналото тя се е използвала и като своеобразно съревнование и съперничество между момците, както и за показване на любовта между младите – момъкът играел с няколко моми, избирал тази, която му е на сърце, впечатлила го е и я иска за невеста и насочвал вниманието си към нея. Влюбените играели заедно така, сякаш телата им говорели, за да покажат деликатно и чрез магията на народния танц, че ще се врекат едни в друг и че между тях е припламнала любовта.

Така дори една и съща ръченица, играна от един и същи играч, изразявала различни чувства – и трепети, и конфликти, и доволство, и гордост, и любов, и безразличие, и плахост, и решителност според това срещу кого я играе. Магичен танц, нали?

Как се играе ръченица вероятно е логичният въпрос, който си задавате, след като със сигурност привлякохме вниманието ви със силата и мощта на този народен танц да изразява цяла вселена от чувства, но отговорът не е лесен, защото зависи в коя част на страната се намирате – ръченицата не се играе еднакво във всички краища на страната – в отделните етнографски области се танцува с характерния стил на съответната област, при което наблюдаваме различни видове ръченица, основните сред които са:

  • добруджанска,
  • северняшка,
  • шопска,
  • тракийска,
  • македонска ръченица.

Как се играят тези основни видове ръченица ще ви разкрием сега.

Африканци танцуват българска ръченица (ВИДЕО)

Как се играе ръченица из различните краища на страната?

-          Добруджанска ръченица

За добруджанските мелодии е характерен подчертаният ритъм и ръченицата, играна на тях, не прави изключение – макар да е сравнително бавен ритъмът, той е подчертан. Мъжете са тези, които играят Добруджанската ръченица – тежко, правещи едни и същи движения, „откраднати“ от трудовата дейност на добруджанеца, но без да са хванати за ръце, защото ръцете активно играят – движенията им наподобяват завързване на сноп, навиване на навоите, косене, сеене и други трудови дейности, но загатнати, деликатно, с мярка. Добруджанската ръченица ще познаете и по типичните за добруджанеца провиквания като „и-лю-лю-лю“ и други възгласи.

-          Северняшка ръченица

Близка е до тракийската ръченица, а ритъмът е бърз, така че пригответе се да се поизпотите, докато я разучавате. Народните танци на северняците, сред които е и ръченицата, се отличават с много подскоци и волно люлеене на ръцете – израз на някогашната радост и възторг на северняците от живота. В Разградско, Шуменско и Търговищко се играе мъжка северняшка ръченица (Капанска ръченица), където за игра се използва различен реквизит – бъклица, връшник и други, като често се играе и върху самите тях.

-          Шопска ръченица

Шопската ръченица е сред тези, които се играят с най-бързо темпо, което я прави трудна заради умората, която се натрупва при игра. Движенията са не само бързи, но и ситни, технични, което е отличава от другите ръченици.

-          Тракийска ръченица

Ако се чудите как се играе ръченица, коя да изберете и ако се боите, че силите и дъхът ви няма да стигнат за ръченица с бърз ритъм, изберете да разучите и да играете тракийската ръченица – бавна, с отмерени движения, тя отразява тракийския стил.

Други източници сочат, че различаваме солова ръченица, хоро-ръченица и лесова-ръченица, но обикновено и най-често тя е солова, като именно соловата ръченица е самобитната и оригиналната.

Откъде идва името на танца ръченица?

Откъде идва името на ръченицата?

Друг логичен и често задаван въпрос освен как се играе ръченица, който любителите на народните танци си задават в стремежа си да научат повече за нея, е свързан с произхода на името ѝ. Погрешно е предположението на незапознатите с темата и начинаещите танцьори, които тепърва навлизат в красивия свят на ръченицата и я разучават, че името е свързано с ръцете.

Всъщност те не са далеч от истината, но не я назовават изцяло вярно – наименованието на ръченицата произхожда от името на кърпата, която често се държи в ръка и се развява от танцьора. Тази кърпа се назовава ръченик, откъдето е и името на ръченицата. Интересен факт е, че тази бяла ленена или копринена кърпа с ресни в миналото е служила за було на невестите.

Други наименования на този народен танц, напълно различно звучащи от ръченица, са: чепница, което идва от чепкам, играя с нещо, чупница – от чупките на тялото по време на игра, посадник, поседница и други, но най-известен този народен танц е именно като ръченица.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес