В мразовит зимен ден усещането за студени крака е възможно да е свързано с ниските температури или да се окаже симптом на заболяване, изискващо диагностика и лечение. Хроничното усещане за студени крака дори когато температурите не са отрицателни, а топлите чорапи, пантофи или обувки са на краката ви, сочи здравословен проблем.
Как да се справите с усещането за студени крака, ако не страдате от заболяване?
Редица заболявания могат да доведат до студени крайници или усещане за студени крайници дори когато не са реално студени. Ако обаче вашият лекар е преценил въз основа на изследвания, че нямате здравословен проблем, то следва да преразгледате начина си на живот и да се насладите на шопинг тур за ултра топли чехли и обувки, за да се справите с това неприятно усещане. Инвестицията си струва, защото студените крайници водят до усещане за студ като цяло и ви карат не само да треперите, но и да увеличите климатика, което води до увеличена сметка за електроенергия и допълнителни харчове от бюджета ви. Здравите хора, които усещат краката си студени, могат да предприемат следните стъпки, за да се справят с проблема:
Още: Има ли разлика в дължината на двата крака?
Движението може да помогне. Колкото повече се движите и спортувате, толкова по-добро ще е кръвообращението ви, което означава и по-топли краката ви.
Забравете за тесни обувки или чорапи, които спират кръвообращението.
Откажете се от вредните навици – тютюнопушенето е сред основните причини за лошо кръвообращение и студени крака без здравословен проблем.
Почивайте качествено, което ще рече не само физически, но и психически. Стресът е враг номер едно на здравето и самочувствието ви и води до спазъм в кръвоносните съдове, следователно и до студени крака.
Още: Най -бързият начин да затоплите измръзналите си ръце и крака
Допълнителен прием на желязо, витамин В12 и фолат ще помогне да подобрите кръвообращението и да се справите с проблема.
Ако консумирате алкохол в големи количества, преустановете консумацията. Алкохолизмът е рисков фактор.
Доставете си наслада с гореща вана със соли за краката последвана от топли чорапи и загряваща грейка за крака.
Как да се справите с усещането за студени крака, ако са причинени от заболяване?
Още: Какви ползи за краката носи кисненето им във вода с оцет
Сред заболяванията, които могат да имат като симптом усещането за студени крака или да доведат до хронично студени крака, са:
Синдром на Рейно – засяга по-често дамите и е свързан най-често със системно автоимунно заболяване като лупус, ревматоиден артрит и др. Наблюдават се не само усещане за студ в крайниците, но и промяна на цвета, болка, нетърпимост към студа.
Приемът на някои медикаменти за хронични заболявания може да е причината вашите крака да са винаги студени. Такива медикаменти са например лекарства за мигрена и бета блокери.
Още: Как топенето на краката ни в гореща вода с морска сол ни помага, когато сме болни
Намалената функция на щитовидната жлеза може да доведе до усещане за студ, което засяга не само крайниците. Наблюдават се и други симптоми като напълняване, косопад. Необходима е лекарска намеса и прием на хормони, за да се реши проблемът.
Диабетиците са често засегнати от усещането за студени крака. При много от пациентите с диабет се диагностицира болест на периферните артерии, която забавя или блокира притока на кръв към краката, което води до студени крайници. Периферната невропатия обаче не означава задължително, че имате диабет. Тя се диагностицира и при лица, които не са диабетици.
Сред причините за студени крайници, породени от здравословен проблем, са високите нива на лош холестерол в кръвта. Диета и медикаменти могат да ви помогнат да се справите с проблема. Изисква лекарска консултация.
Анемия – една от честите причини за студени крака и за усещане за студ дори когато температурите не предполагат това. Ако мръзнете непрекъснато, докато останалите около вас се оплакват, че претопляте помещенията, време е за лекарска консултация и пълна кръвна картина, за да изключите анемия.
източник: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/cold-feet-reasons
Статията има информативен характер, не замества лекарска консултация.