Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да предпазим климатика от замръзване през зимата?

06 януари 2025, 10:00 часа

Съвременните климатични системи са проектирани да работят в инверторен режим – както за охлаждане, така и за отопление на въздуха. Въпреки, че обикновено не се използват като основно отоплително устройство, те могат да ни окажат добра помощ през студения сезон, а когато се използват правилно - и да спестят енергийни ресурси.

Почти всички съвременни климатици са предназначени както за охлаждане на въздуха, което е основната им функция, така и за отопление, т. е. те могат да работят при ниски температури на околната среда. В режим на отопление принципът на работа на климатика и термопомпата е един и същ: топлината се взема от външния въздух. И колкото по-ниска е външната температура, толкова по-малко ефективно е отоплението от климатичната система.

Посоката на потока фреон (за отопление или охлаждане на въздуха в помещенията) се превключва от 4-ходов клапан. В режим на отопление цикълът се обръща и топлообменникът на външното тяло се използва като изпарител. Топлообменникът на вътрешното тяло, загрявайки, отдава топлина на въздуха в помещението.

Още: Кои са основните разлики между климатик и климатроник?

Опасност от замръзване на топлообменника

Замръзване на топлообменника е възможно, когато климатикът работи продължително време при околни температури от 0°C и по-ниски. Топлообменните плочи, преохладени под точката на оросяване, кондензират върху себе си влагата от атмосферния въздух, тя се отлага върху елементите на външното тяло и замръзва. Ледът нарушава преноса на топлина, което означава, че влошава работата на климатика и може да повреди физически външното тяло с вентилатора.

За предотвратяване на замръзване на топлообменника на външното тяло почти всички съвременни климатици са оборудвани със специална функция за автоматично размразяване. С цел отстраняване на лед и сняг от топлообменника на външното тяло климатикът се превключва за кратко в режим на охлаждане. Тоест, в топлообменника влиза горещ кондензиращ хладилен агент, вентилаторите на външното и вътрешното тяло спират. По този начин натрупаният отвън лед се размразява и външното тяло възстановява функциите си.

Рискът от замръзване значително намалява, ако са изпълнени следните условия

Още: Кои са най-честите причини за лоша миризма от климатика на колата?

По време на монтажа трябва да спазвате препоръчителното разстояние от стената на сградата и други препятствия до външното тяло. Производителите препоръчват да се оставя разстояние между стената и външното тяло на климатика, обикновено поне 10 см, като най-добре е да се предвиди разстояние от 20–25 см за безпрепятствено движение на въздуха;

Навременна поддръжка на климатика, по-специално почистване на външното тяло от замърсявания.

Спазвайте продължителността и температурата на размразяване. При някои евтини марки климатици тези параметри не се поддържат, поради което ледът не се размразява напълно и се натрупва, което създава опасност от повреда на перките на вентилатора.

Препоръки за експлоатация на климатика през зимата

Още: Колко може да спестите, като намалите температурата у дома с 1 градус?

И така, можем да подчертаем редица фактори, които гарантират ефективното и безопасно използване на климатици през зимата:

1. Климатикът трябва да е правилно подбран (да има необходимата работоспособност, подходящи технически параметри за работа при минусови температури, да използва подходящ хладилен агент).

2. Правилно инсталиране на оборудването:

- спазено е необходимото разстояние от външното тяло до различни препятствия (за свободна циркулация на въздуха);

- прилага се защита от вятър (който увеличава натоварването на вентилатора на компресора, особено ако е монтиран на покрива);

- външното тяло е защитено от лед, падащ от покрива (например с помощта на навес);

3. Навременна и качествена поддръжка (почистване, зареждане с хладилен агент и др.).

По правило климатиците в така наречената „северна версия“ са най-подходящи за работа в сурови зимни условия. За тях са използвани подходящи конструкторски решения, изолации и материали. Такива климатици обаче са по-скъпи от конвенционалните им аналози. Всичко обаче зависи от външните температури, при които смятате да използвате климатика. Най-простите домакински инверторни уреди могат да работят ефективно при температури на околната среда до минус 5°C без никакви проблеми.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес