Интервюто, което президентът Володимир Зеленски даде за американския блогър Лекс Фридман в популярния му подкаст и което бе публикувано само преди ден, на 6 януари, за пореден път показа тънкия усет на украинския лидер към публичните изяви - как да излезеш под прожекторите, да насочиш и задържиш умело вниманието като правилно подбереш и начина, и средството, и момента.
Струва си да се отбележи, че Фридман интервюира значими фигури от различни сфери на живота от 2018 г. насам и далеч не само политици, но и учени, иноватори, спортисти, а подкастът му в течение на годините се е наложил като място, формиращо обществени реакции и мнения. Отделен момент е, че интервю, проведено в този формат - подкаста, има забележими отличия от интервютата за медии като предполага и възможността то да протече далеч по-емоционално - нещо, от което Зеленски се възползва в пълна степен. В разговора, продължил малко над 3 часа, украинският президент си позволи не само да покаже широка гама от емоции, но дори да използва и невъздържана лексика, която не би била подходяща за интервю в друг тип формат, тъй като би се счела за политически некоректна. Разбира се, добре бе подбран и моментът - дни преди новият американски президент Доналд Тръмп да встъпи официално в длъжност, когато всички очакват да чуят какво ще предприеме по отношение на войната в Украйна.
Още: Зеленски унижи Путин в най-лошия момент: The Telegraph
В интервюто Зеленски говори за първите дни на войната, припомни какви обещания даде САЩ преди руската инвазия и си позволи да го направи с нецензурни думи, заяви за първи път, че е провел разговор с беларуския президент Александър Лукашенко, който се извинил, че за нападението срещу Украйна бе използвана територията на Беларус, намекна и че е възможно да посети САЩ в края на януари.
При това интервюто бе насочено основно не към украинската или европейската аудитория, а именно към американската като Зеленски даде ясен знак, че Киев е готов за диалог с Тръмп. И това е шанс за новия американски държавен глава да остане в историята именно като човекът, успял да сложи край на този дългогодишен конфликт.
Със сигурност интервюто е било добре премерено, обмислено и макар да изглеждаше спонтанно, то надали е било точно такова. Зеленски и екипът зад него се бяха подготвили добре и показаха как се прави дипломация. А че Зеленски успя да се възползва максимално от спецификата на жанра подкаст показват цифрите - само за ден интервюто е гледано близо 3 милиона и 189 хиляди пъти към момента на написване на този материал.
За сравнение интервюто на Лекс Фридман със самия Доналд Тръмп е събрало досега 7 милиона и 400 хиляди гледания, но за четири месеца. А доколко целите на Зеленски и кабинета му с това интервю са били изпълнени ще разберем вероятно в близките седмици.
Зеленски: Путин е глух мамут с гол задник, който говори още за племена (ВИДЕО)
Путин се стреми да убие Зеленски преди Тръмп да поеме властта: Украински журналист