От детството знаем за ползите от плодовете и зеленчуците и че е по-добре да ги ядем всеки ден. С порастването обаче разбираме, че понякога това не е евтино удоволствие. Има обаче няколко стратегии, които ще ви помогнат редовно да купувате любимите си зеленчуци и плодове, без да навредите значително на бюджета си.
Подгответе се за пазаруване предварително
Направете списък с онези продукти, от които определено се нуждаете, и се придържайте към него, когато отивате в магазина. Можете също така да проверите предварително в кои супермаркети в момента има намаления на зеленчуци и плодове. Струва си да отделите време, за да разгледате какво се продава къде и да планирате своя списък за пазаруване и меню.
Три навика за пазаруване, които ще ни спестят повече пари
Използвайте приложения
Днес има удобни мобилни приложения за създаване на списък за пазаруване и за проверка на отстъпки и сравняване на цените в популярни вериги магазини. Някои приложения имат и допълнителни функции, включително контрол на разходите и дори седмичен план за рецепти. Всичко това значително ще опрости вашето пазаруване и ще ви помогне да спестите пари.
Купувайте зеленчуци и плодове в оригиналния им вид
Предварително нарязани, измити, готови за консумация храни са удобни, но често струват много повече. Така че е много по-изгодно да купувате необелени моркови и например цяла глава броколи (а не съцветия в отделен съд).
Следете количеството
Понякога е изкушаващо да грабнете голяма мрежа предварително опаковани картофи или пакет домати в картонена тава. По този начин обаче рискувате да надплатите за някои от продуктите, които в крайна сметка ще се развалят и ще отидат в кошчето. По-добре е да купувате насипни плодове и зеленчуци, съобразявайки се с реално необходимото ви количество.
Съвети за икономично пазаруване, които правят разликата в дългосрочен план
Красотата не е основното
Често плодовете и зеленчуците, които не изглеждат особено забележителни, са по-евтини, но вкусът им по нищо не отстъпва на тези, чиято форма и цвят са като на снимката. Въпреки това е важно да се гарантира, че „грозните“ продукти също не са с изтекъл срок на годност.
Купувайте сезонни плодове и зеленчуци
Всички плодове и зеленчуци винаги са по-евтини в разгара на сезона. Така че, през зимата е по-добре да купувате зеле и цитрусови плодове, през пролетта - зеленчуци, млади картофи и ягоди (от края на април), през лятото - други горски плодове, дини и пъпеши, праскови, домати и краставици, а през есен - тиква, чушки, грозде, ябълки и круши.
Търсете местни производители
Продуктите от местни производители често са по-евтини поради липсата на логистични разходи. Не бъдете мързеливи и изучавайте опаковката - колкото по-близо е производството до мястото на закупуване, толкова по-малко плащате за доставка до магазина.