Можете да засадите цветни луковици в саксии и да ги пресадите през пролетта на подходящо място - близо до къщата, на терасата, където има много слънце и растенията не се влияят от вятъра. Лалетата, императорската ведрица и зюмбюлите имат малка коренова система, така че за добро развитие и обилен цъфтеж за тях е достатъчна саксия с диаметър от 40 до 50 см. Височината на купата не трябва да надвишава 20 см.
Първо трябва да направите дренаж. Ако няма експандирана глина, тогава големи камъни или парчета шисти могат да се използват като дренаж. След това в саксията се изсипва плодородна почва, към която се добавят около 70 грама дървесна пепел и три супени лъжици суперфосфат. Ако почвата е тежка (с примес на глина), тогава към нея се добавя речен пясък в съотношение 1:3.
Преди засаждане не забравяйте да третирате целия посадъчен материал с фунгицид - това ще помогне за предпазване на растенията от гниене и вирусни заболявания. Тъй като луковиците на зюмбюла са по-големи, първо ги засаждаме. След като уплътним засаденото, го запълваме с нов слой почва - около 5-7 см.
Още: Как е правилно да се съхраняват луковиците на лалетата през зимата?
Сега засаждаме лалета и повтаряме предишната операция. След като уплътним новия слой почва, засаждаме нарциси - те ще растат в центъра на саксията. Ако искате да разнообразите импровизираната си цветна леха, тогава можете да засадите миши зюмбюл или мускар в горния слой на почвата, като ги засадите в самия ръб на саксията. След засаждането полейте добре почвата и поставете съда на сенчесто място, където няма топлина. С настъпването на студеното време, когато температурата на въздуха падне до +3 градуса (през нощта), купата трябва да се премести в мазето или на хладната веранда, където температурата няма да бъде по-ниска от +3–5 градуса. Уверете се, че почвата в саксиите не изсъхва. След презимуването, когато се затопли, растенията могат да се изнесат навън.
Кога е най-добре да засадите лалета?
Кога е времето за есенното засаждане на луковиците на лалетата