Преди да въведете бразилския орех в менюто си, е нужно да се запознаете с неговите характеристики, да научите за ползите и вредите от него. Преди всичко, главното е, че този плод съдържа много селен. Той спомага за предотвратяване на на ракови тумори - но ако се предозира, провокира тежко отравяне. Наличието на големи дози мазнини в плода го прави много хранителен, ала е необходимо да се спазва мярката, за да се избегне затлъстяване...
В джунглите на Бразилия, Перу, Боливия, Венецуела, в тропическите дъждовни гори на Амазонка над върховете на тропическата джунгла се издигат гигантските кълбовидни корони на бертолетията, която понякога е наричана бразилски орех. Тя достига височина до 45 м и диаметър на ствола до 2 м. Живее средно 500 години. Структурата на дървото е необичайна – три четвърти от него са абсолютно гладък ствол без странични клони. След като изпревари всички околни дървета по растеж, бертолетията образува изненадващо равномерна, кълбовидна корона.
Орехите са едри, сферични, с твърда черупка, достигащи диаметър 20 см и тегло 2 кг. Когато се берат, твърдите им черупки се отварят с мачете. Вътре има триъгълни ядки, подобни на портокалови резени, по 8-24 във всяка черупка. Вкусът на бразилския орех напомня този на кедровия му братовчед.
Положителният ефект на бразилския орех върху човешкия организъм се изразява в подобряване дейността на сърдечно-съдовата система. Той стимулира имунните процеси, успокоява нервната система, повишава работоспособността и предотвратява ранното стареене. При това понижава нивото на кръвната захар, ускорява мисловните процеси, подобрява паметта, стимулира растежа на косата и ноктите.
Бразилският орех има положителен ефект върху жените, като им осигурява енергия, бодрост и добро настроение. Предпазва нервната система при стресове, нервно разстройство, депресии. Подобрява храносмилането, успокоява възпалителните процеси в кожата, ускорява заздравяването при порязвания, изгаряния, псориазис.
Вреда и противопоказания
Поради това, че бразилският орех по своята същност е с високо ниво на мазнини, има определени ограничения за консумацията му. Не се препоръчва на хора със затлъстяване, при бременност. Строго е забранена консумацията на бразилски орех при болести на стомашно-чревния тракт, при индивидуална непоносимост, включително към манго (получава се кръстосана алергия). Също така, при алергии към всякакви ядки, за деца до 3 години, при наличие на мозъчно-съдова болест.
В повечето европейски страни вносът на бразилски орехи с черупки е забранен, тъй като често съдържат патогенните гъбички афлатоксини. Те са смъртоносни за хората, защото предизвикват рак на черния дроб.
Като шампион по съдържание на селен, продуктът може да причини и отравяне с този елемент. Превишаването на нормата на потребление има изключително негативни последици.
Дневният прием на бразилски орехи за възрастни е 20 г, за деца и юноши - 10 г. Симптомите на прекомерна консумация и отравяне с бразилски орехи са косопад, падане на ноктите, разслояване на кожата, гадене, повръщане.
Ето мнението на бразилската диетоложка д-р Татяна Занин за тези плодове:
Бразилският орех е необичаен плод, чиято най-отличителна черта е високото съдържание на селен - затова може да бъде не само полезен, но и вреден. Преди да използвате продукта за пръв път, трябва да се посъветвате с вашия лекар!