Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 трика, които ще ви помогнат да се измъкнете от неудобни ситуации

14 февруари 2021, 16:12 часа

Случвало ли ви си е да изпитвате притеснение с определени хора или започвате да хълцате преди важна среща. Подобни ситуации могат да се случат на всеки и да ни донесат много стрес. Но с няколко прости трика, може да си помогнете и да избегнете усещането за неудобство. Ето как може да се измъкнете от неудобните ситуации.

1. Почешете се по ухото, за да спрете усещането за гъделичкане в гърлото.

Усещането за гъделичкане в гърлото изглежда леко неудобство, но след като започне, става доста дразнещо и ви пречи да се съсредоточите. Ако това ви се случи, почешете си ухото, за да се стимулират нервите му. Така се предизвиква мускулен спазъм, който облекчава гъделичкането.

2. Притиснете езика си към зъбите, за да не кихнете неочаквано.

Представете си, че сте на важна среща и изведнъж усетите, че ще кихнете. Тъй като не желаете да привличате вниманието на останалите, използвайте езика. За няколко секунди докоснете горната част на устата си с езика и така ще потушите желанието за кихане. Може също да натиснете езика силно към предните 2 зъба.

3. Ако не се чувствате достатъчно уверени, следвайте правилото за 3-секунден контакт с очите.

Опитайте се да превърнете неудобството в увереност, когато се чувствате плахи или нервни в присъствието на други хора. Включете езика на тялото. Не гледайте надолу или настрани, гледайте всеки участник в срещата поне 3 секунди в очите. Ако някой ви обяснява нещо, гледайте го в очите и по-дълго, за да покажете интерес към разговора.

4. Ако усетите, че ви се вие свят, натиснете средата на дланта си.

Ако ви се вие свят или ви се повдига, опитайте този трик. В средата на дланта ви има точка, която при натиск спира чувството за гадене.

5. Поставете палеца си в устата си и духайте, за да спрете хълцането.

Друго решение е да използвате бутилка от вода. Запушете си ушите и започнете да пиете вода. Но внимавайте, пийнете съвсем малко. И още един трик: вдигнете коленете до гърдите си и ги дръжте прегърнати за около 2 минути. Натиснете внимателно всяка страна на носа си, докато преглъщате.

6. Ако точно преди важно събитие почувствате силно безпокойство, стегнете всичките си мускули.

Съвсем нормално е да се почувствате стресирани или нервни преди важна среща. Възможно е това безпокойство да доведе и до разсеяност. Стегнете всичките си мускули на лицето, раменете и ръцете. Стиснете ръцете си в юмрук. После ги отпуснете. Поемете дълбоко въздух. Готови сте.

7. Ако сълзите ви напират, погледнете нагоре и задръжте въздуха.

Този трик е полезен, ако нещо ви разстройва, но не искате другите да видят сълзите ви, например, ако сте на кино, театър. Погледнете нагоре и задръжте въздуха си за няколко секунди. После бавно издишайте. Ще се почувствате по-добре.

8. Посветете 15 минути на тревожността, за да я победите.

Умението да контролирате притеснението е много полезно. Това не означава да станете безчувствен човек. Отделяйте всеки ден по 15 минути за това. Правете го редовно, но в никакъв случай преди лягане.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес