Пухкавите кърпи абсорбират добре водата и са приятни на допир. С течение на времето обаче влакната се слепват и тъканите стават груби. Как трябва да изглеждат кърпите за пране и какво да направите, за да се наслаждавате на мека обвивка след баня дълго време? Или може би обратния въпрос - какви грешки допускаме при прането и съхранението на любимите ни хавлиени кърпи? Нека да видим.
1. Използвате твърде много прах за пране
При пране на кърпи не прекалявайте с количеството перилен препарат. Излишният прах се забива във влакната, което ефективно прави тъканта мека. Еднакво внимателно трябва да дозирате течностите за пране и геловете - въпреки че се разтварят по-добре от праха, излишъкът им също вреди на кърпите.
2. Пълните пералната
Това важи за всички видове пране - барабанът на пералната машина не трябва да се препълва. Ако кърпите са прекалено стегнати, те няма да се изперат добре, а влакната ще имат остатъци от прах или течност, тъй като препаратът няма да може да се изплакне добре. Най-добре е да напълните две трети или дори половината от барабана с кърпи. Трябва също да помните да не ги перете заедно с дрехи, спално бельо или други тъкани.
3. Не ги перете на правилната температура
За да запазите кърпите си като нови за дълго време, трябва да ги перете при правилната температура. Ако тя е твърде ниска, това няма да им се отрази добре, а ако е твърде висока, качеството им ще се влоши и ще загубят своята мекота. Изпирането на кърпите обаче не е всичко, важно е и да ги изсушите правилно. Преди да ги закачите, трябва внимателно да ги изтръскате и да ги закачите, за да разтегнете влакната им и тъканта да може да диша свободно.
4. Ежедневна употреба
Трябва да се грижите за кърпите всеки ден. След всяка употреба ги закачете, за да могат да изсъхнат без проблеми. Трябва също да ги миете достатъчно често – епидермисът, останал във влакната, насърчава растежа на бактериите, а кърпата, използвана твърде дълго, започва да мирише неприятно.
5. Вместо препарат за изплакване
Противно на външния вид, омекотителите, особено техният излишък, могат да имат отрицателен ефект върху структурата на кърпите. Течността се утаява върху влакната, намалявайки абсорбируемостта на тъканта и затруднявайки изсъхването. По този начин кърпите губят пухкавостта си и стават не особено приятни на допир. Затова си струва да замените течността с нещо по-естествено. Изсипете чаша оцет в чекмеджето за прах и вместо това поставете половин чаша сода за хляб в чекмеджето за препарат за изплакване. Оцетът ще омекоти влакната и ще ги изплакне от утайката, оставена от препарата за изплакване. Содата за хляб ще направи кърпите отново меки. Струва си да повтаряте тази процедура на всяко трето изпиране.
6. Природата винаги е актуална
Нашите баби също са имали начин да правят меки тъкани. По техния пример можем да прострем изпраните кърпи навън, когато температурата е ниска. Вярно е, че изсъхването на замразените тъкани отнема много повече време, но след изсушаване кърпите ще бъдат по-меки и пухкави. Ако имате неотопляем таван, той би бил идеалното място за такова сушене.