Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 здравословни навика при сезонна депресия

04 ноември 2024, 08:08 часа

Сезонната депресия, известна още като сезонно афективно разстройство (САР), е вид депресия, която се проявява през определени периоди от годината, обикновено през есенните и зимните месеци, когато светлата част на деня е по-кратка. Въпреки че лекарствата и терапията са ефективни начини за справяне със сезонната депресия, включването на здравословни навици в живота ви също може да доведе до значителна промяна.

Навик 1: Дайте приоритет на излагането на естествена светлина

Един от основните фактори, допринасящи за сезонната депресия, е липсата на слънчева светлина. Създайте си навик да прекарвате време на открито през светлата част на деня. Отворете завесите, за да влезе естествена светлина, и помислете за използване на лампа за светлинна терапия, за да компенсирате намалената слънчева светлина.

Още: Различните кръвни групи са по-устойчиви и податливи на различни заболявания

Навик 2: Бъдете активни

Доказано е, че редовните физически упражнения имат положително въздействие върху психичното здраве, включително сезонната депресия. Занимавайте се с дейности, които ви доставят удоволствие, като ходене, танци или практикуване на йога. Стремете се към поне 30 минути физическа активност всеки ден, за да подобрите настроението си и да намалите симптомите.

Навик 3: Поддържайте здравословен хранителен режим

Това, с което се храните, може да повлияе на настроението и енергийните ви нива. Включете сезонни плодове и зеленчуци в храната си, за да сте сигурни, че получавате основни витамини и минерали. Избягвайте прекомерната консумация на сладки и преработени храни, тъй като те могат да допринесат за колебания в настроението и срив на енергията.

Още: Защо кучето ви всъщност ви ближе: 5 научни причини, които са изненадващи

Навик 4: Създайте си постоянен режим на сън

Сезонната депресия може да наруши режима на съня ви, което води до чувство на умора и отпадналост. Създайте си редовен режим на сън, като си лягате и се събуждате по едно и също време всеки ден. Помислете и за релаксираща рутина преди лягане, за да сигнализирате на тялото си, че е време да премине в режим на покой.

Навик 5: Изграждане на подкрепяща социална среда

Общуването с други хора, които ви разбират и съпреживяват с вас негативните ситуации в живота, може да ви осигури ценна подкрепа. Потърсете приятели, семейство или групи, където да споделите преживяванията и чувствата си. Създаването на подкрепяща социална среда ще ви помогне за облекчаване на чувството на изолация и ще осигури чувство за принадлежност.

Още: Помага ли маслото от розмарин за растеж на косата?

Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес