Употребата на интернет ще убие голяма част от всички 7 000 езици, които се говорят днес, но по-малко от 5% от тях ще изчезнат напълно, разкриват данните от изследване на Проекта за застрашените езици, цитирано от „Гласът на Русия".
От всички говорими езици, само 250 могат да бъдат окачествени като „добре представени в интернет". Други 140 са на границата между добре представени и слабо представени. При тези темпове на глобализиране в света след още един век от всички 7000 езици, които се използват днес, ще оцелеят около 2500, смятат експертите.
Темпото, с което езиците изчезват днес, е безпрецедентно и трябва да обърнем повече внимание на проблема, заявява Андрас Корнай, математически лингвист от Станфордския университет и един от ръководителите на проекта, цитиран от медията.
Изследователят изтъква, че навлизането на компютрите и интернет все по-често претопява малките култури, превръщайки се в една от най-значимите заплахи за регионалните езици, предаде КРОСС.
Според ЮНЕСКО един език изчезва тогава, когато неговите носители изчезнат, или тогава, когато те започнат да говорят на друг език - често по-голям, използван от по-силна етно-политическа група. Въпреки това, изтъква Корнай, е редно към извънредните културни и политически фактори, които могат да заличат даден език, да бъде добавен и интернет. В заключение той допуска, че въпреки мрачната прогноза, много езици пък ще бъдат съхранени именно благодарение на глобалната мрежа.