Апелативният съд в Пловдив реши да екстрадира в Австрия бившия депутат от ОДС и някогашен член на Висшия съдебен съвет Иван Димов. Той бе арестуван през февруари по искане на австрийските власти заради пране на пари.
Още: Загинали и много ранени при тежка катастрофа край Видин
Още: Две жертви на пожари за денонощието
Сега съдът е отменил решението на първата инстанция, която постанови отказ от екстрадиция на Димов. Решението е окончателно и не може да се обжалва, предаде „24 часа“.
Прокуратурата в австрийския град Велс издаде европейска заповед за арест на бившия магистрат, който бе и председател на Окръжния съд в Сливен. Причината - пране на пари от банкови преводи в размер на 170 000 евро. Според властите във Велс това се е случвало от март до май 2022 г. Димов може да бъде осъден на до 10 г. затвор.
Разследването се води срещу общо 13 обвиняеми, като на 12 от тях вече са повдигнати обвинения. По този начин само производството срещу Димов все още е открито, заявиха прокурори от Австрия пред "Дневник" преди време.
Още: Много иска, но не може със СРС: Драмите на МВР при издирването на Петьо Еврото
Още: Възстановето е движението на метрото
ОЩЕ: Задържаният по искане от Австрия Иван Димов: Не зная за какво ме търсят, това е пълно безумие
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пътник на релсите спря Втора линия на метрото в София
Още: Втори инцидент за деня: Верижна катастрофа блокира "Цариградско шосе"
Първоначално Димов беше задържан под стража до окончателното произнасяне на съда дали да бъде пратен в Австрия. Впоследствие той бе пуснат под домашен арест.
Пловдивският окръжен съд отказа да изпълни европейската заповед за арест, като с решението отмени и домашния арест на Димов. Преди две седмици - на първото заседание по искането пред Апелативния съд - съдът поиска гаранции от австрийските власти, че ако Димов бъде осъден или задържан под стража, той ще бъде върнат в България.
Пред съда във вторник, 21 март, прокурорът Атанас Янков настоя Иван Димов да бъде предаден на австрийските власти, защото между държавите членки трябва да има доверие по договора от Маастрихт.
Още: Сред гонка и ударени 4 патрулки: Спипаха автокрадец
Още: Баща преби двете си дъщери, едното дете е в болница
Защитата на бившия магистрат бе на обратното мнение. Според адвоката му в заповедта, издадена от Австрия, няма степен на участие на Димов, липсват време и място на извършването на престъплението.
Съдия Магдалина Иванова, която е председател на Апелативния съд в Пловдив и ръководи състава, който разглежда искането за екстрадиция, отвърна с аргументация: "Банковите преводи са извършвани онлайн и това може да стане от всяка точка на света. У нас няма образувано наказателно производство срещу Иван Димов и затова приоритет има юрисдикцията на държавата, издала европейската заповед за арест".
Иван Димов стана депутат в 38-ото Народно събрание през 1997 г. от листите на ОДС, като беше в парламента до 2001 г. Около името му витаят редица скандали. Той е автор на поправките, които разшириха правомощията на прокуратурата.
Димов беше член на ВСС, председател на Окръжния съд в Сливен и военен съдия. Периодът му във Висшия съдебен съвет е свързван със скандал от 2009 г., когато членът на ВВС Иван Колев обяви по време на заседание, че „човек с ланци“ от Плевен предлагал на кандидати за ръководители в системата да им осигури избиране срещу 200 000 евро. Последвалите проверки установиха контакти на сочения тогава за кадровик Красимир Георгиев – Красьо с магистрати. 33 от разговорите били с Димов, включително в периоди на избори за административни шефове.
Иван Димов подаде оставка, но после пък отказа да напусне ВСС. Последва още един обрат – напускане и връщане в Окръжния съд в Сливен, откъдето бе уволнен дисциплинарно. През 2011 г. той каза в признание по време на разпит като свидетел по делото срещу Красимир Георгиев, че министри, депутати и магистрати се обаждали във ВСС, за да лобират за назначаване на някои съдии и прокурори.
Сега Иван Димов е председател на Международния арбитражен съд при Сдружение „Алианс за правно взаимодействие“. От 2010 г. досега е председател на Академичния съвет на "Българско водородно общество", сред чиито членове е почетният председател на ДПС Ахмед Доган.