Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не може да се лети до Луната всеки ден, а само в стартов прозорец?

12 септември 2022, 07:45 часа • 7365 прочитания

Най-важното събитие в изследването на Космоса от изминалите две седмици беше очакваното изстрелване на ракетата SLS (Space Launch System), която трябваше да изпрати космическия кораб „Орион“ (Orion) в орбита около Луната. Но поради технически проблеми изстрелването беше отложено до отварянето на нов стартов прозорец. И така, какво е стартов прозорец и защо ракетата не може да лети до Луната по всяко време, обяснява изданието The Conversation.

Мисията „Артемида 1“ (Artemis 1), при която космическият кораб „Орион“ трябва направи няколко обиколки около Луната, беше отложена за края на септември 2022 г., като се разглеждат датите 23 и 27 септември, съобщи на пресконференция Джим Фрий, ръководител на отдела за развитие на изследователските системи на НАСА. В този период трябва да очакваме нов стартов прозорец за успешното изстрелване на ракетата носител. Преди новия опит за изстрелване НАСА възнамерява да проведе тестове за зареждане с гориво за свръхтежката ракета носител SLS, които са насрочени за 17 септември.

Стартовият прозорец е период от време, когато космическата ракета може да достигне целта си, в конкретния случай – да изпрати космическия кораб към Луната. През този период от време Луната трябва да бъде възможно най-близо до Земята, което означава, че ракетата ще може да отиде на нужното място в точното време.

Ето защо след отлагането на изстрелването на 3 септември следващият прозорец за изстрелване ще се "отвори" след почти месец, тъй като Луната се приближава максимално близо до Земята приблизително на всеки 28 дни. Тъй като по-голямата част от траекторията на полета на космическия кораб зависи както от Земята, така и от Луната, е необходимо да се изчисли точно времето, за което „Орион“ да обиколи Луната, а не да се разбие в нея. Следователно учените трябва точно да изчислят правилното местоположение на Земята, Луната, траекторията на полета на ракетата и самия космически кораб в определен период от време.

Подобна беше историята и с изстрелването на космическия телескоп „Джеймс Уеб“, който се отправи в Космоса на 25 декември миналата година. Тогава експертите на НАСА избраха прозореца за изстрелване така, че космическият телескоп да не се разбие в Луната, а да достигне целта си в точка на Лагранж L2 на милион и половина километра от нас.

По думите на Джим Фрий специалистите на НАСА са поискали разрешение за изстрелване на мисията "Артемида 1" на "23 септември и 27 септември". Тези дати са избрани така, че изстрелването на SLS да не съвпада с планирания сблъсък на сондата DART (Double Asteroid Redirection Test) с астероид на 26 септември и изстрелването на космическия кораб Crew Dragon на 3 октомври, който ще достави четиричленен екипаж на МКС, включително единствената жена в руския екипаж космонавти Анна Кикина.

Изстрелването на SLS от космическия център "Кенеди" във Флорида беше планирано за 21:17 ч. българско време на 3 септември. Космическият кораб „Орион“ трябваше да направи няколко обиколки около Луната и да се върне на Земята, но изстрелването беше отложено поради изтичане на водородно гориво при зареждане на основната степен на ракетата. На 29 август полетът също беше отложен поради изтичане на водород. По-рано НАСА съобщи, че ремонтът на ракетата ще бъде извършен директно на стартовата площадка на космодрума в Кейп Канаверал (щата Флорида).

От април 2021 г. инженерите на НАСА сглобяват ракетата, която ще бъде изстреляна като част от лунната мисия „Артемида 1“. На борда на кораба „Орион“ ще има три манекена, които ще се използват, наред с други неща, за измерване на нивото на радиация по време на полета.

Още през пролетта на 2019 г. НАСА обяви, че програмата за кацане на астронавти на Луната, наречена „Артемида“, включва три етапа. Първият е изстрелването на космическия кораб „Орион“ с помощта на новата ракета носител SLS. „Орион“ ще направи няколко обиколки около Луната в безпилотен режим и ще се върне на Земята. Вторият е полет около естествения спътник на Земята с екипаж на борда. В третата фаза през 2025 г. НАСА очаква да отведе астронавти до Луната, а след това да ги изпрати на Марс в средата на 30-те години.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Американски астронавт нарече идеята за колонизиране на Марс "ужасна"

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес