Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАСА все още се чуди за водата на Марс

08 февруари 2017, 10:49 часа • 8040 прочитания

Преди милиарди години Марс е бил частично покрит от езера, реки и морета. Около това се обединяват всички изследователи и астрономи, изучавали четвъртата планета от Слънчевата система. Нова информация, предоставена ни от всъдехода на NASA Curiosity разкрива, че огромно езеро е покривало голяма част от повърхността на планетата преди повече от 3 милиарда години, но това поставя учените пред голяма загадка. Защото по онова време температурата на планетата не е била достатъчна, за да поддържа течна вода.

Curiosity откри седиментни скали, които са се отложили на дъното на езеро в кратера Гейл преди 3,5 милиарда години – тогава нашето Слънце е било твърде слабо – излъчвайки едва 70% от днешната си енергия. Атмосферата на Марс не е могла да компенсира за липсата на топлина, защото не е имала достатъчно въглероден диоксид, който да осигури парниковия ефект, съобщава IDG.

„Изненадани сме от лисата на въглеродни минерали в седиментните скали, които всъдеходът проучи. Би било много сложно да е имало течна вода на Марс, дори ако нивата на въглероден диоксид са били 100 пъти по-високи от нивата, които екстраполираме на база на информацията от Curiosity“, споделя Томас Бристоу от NASA.

Изглежда тозиотговор на този въпрос няма да бъде даден скоро, но Curiosity продължава да събира информация, а нови мисии ще се запътят към Червената планета в опит да разгадаем мистерията – как тази суха и засега мъртва скала е била покрита от течна вода преди милиарди години.

Кирил Хараланов
Кирил Хараланов Отговорен редактор
Новините днес