Международен екип учени начело с астрономи от Пенсилванския университет са анализирали данните от радарно изследване, проведено на повърхността на Луната от китайската мисия Chang'e-3 през 2013 година. Резултатите са показали, че под повърхността на естествения спътник на нашата планета се крие дебел слой от палеореголит. Изследването е публикувано в изданието Geophysical Research Letters, съобщава Phys.org.
Смята се, че повърхността на Луната е покрита със слой реголит, който се е образувал в продължение на милиарди години в резултат от удари на астероиди и въздействието на разрушителните космически лъчи.
В новото изследване учените буквално са надникнали под повърхността на земния спътник, за да изяснят какво има под реголита. За тази цел бил проведен нов анализ на радиолокационните данни, събрани от китайската мисия Chang'e-3. През 2013 година именно тя за първи път е извършил пряко радиолокационно измерване на Луната.
Анализирани били данните, получени с помощта на лунохода. Роувърът, движейки се по повърхността на Луната, изпращал електромагнитни импулси в лунното „подземие“, а след това улавял отразеното ехо. За новото изследване екипът разработил четириетапна обработка на данните, което позволило да се усилят сигналите и да се потиснат шумовете. Учените наблюдавали измененията на полярностите, когато електромагните импулси преминавали през плътна лава. Това позволило да се идентифицират различни слоеве.
"Използвайки внимателна обработка на данните, ние открихме интересни нови доказателства, че погребаният слой, наречен палеореголит, може да е много по-дебел, отколкото се смяташе досега – казва ръководителят на изследването Тиеюан Джу. –Тези слоеве не са били нарушени от момента на тяхното образуване."
По думите му по-нататъшното изучаване на открития слой ще позволи да се разбере повече за възможната вулканична активност в далечното минало и да се изясни историята на астероидните удари по повърхността на Луната.
Изследователите са установили, че дебелината на слоя палеореголит варира от пет до девет метра. Интересно е, че тя се намира между два слоя вулканични породи, чиято възраст според изчисленията е 2,3 и 3,6 милиарда години. Това означава, че слоят палеореголит се е формирал доста бързо според геоложките мерки.