Инвестициите на руснаци в криптовалути може да доведат до намаляване на руския финансов сектор и намаляване на потенциала за растеж на руската икономика, както и до замяна на рублата. Това се казва в отговор на първия зам.-председател на руската Централна банка Ксения Юдаева на предложение на депутата от руската Дума Антон Горелкин, който призова властите да подкрепят създаването на руски криптовалутни борси, пише „Комерсант“.
„Инвестициите на гражданите в криптовалути могат да доведат до изтегляне на спестяванията от реалната икономика, фондовия пазар, банковата система отвъд периметъра на руския финансов сектор и като следствие - до намаляване на възможностите му по финансиране на реалния сектор, преди всичко на санкционните компании и снижаване на потенциала за растеж на икономиката, което впоследствие може да създаде проблеми на пазара на труда и да намали доходите на гражданите“, се казва в документа, с който разполага РИА Новости.
Русия обмисля плащания в биткойн по доставките на газ и петрол
В случай на масово придобиване на криптовалути използването им като платежно средство изглежда неизбежно, смята Централната банка. Според регулатора в този случай рублата като руска валута ще бъде заменена от криптовалути, сивата икономика ще се разшири и данъчните приходи ще намалеят.
През февруари руското правителство утвърди концепция за регулиране на цифровите валути, която включва разделянето на потребителите на цифрови валути на квалифицирани и неквалифицирани инвеститори. Централната банка смята, че концепцията на Министерството на финансите не премахва съществуващите рискове, а напротив, може да доведе до нови заплахи. Въпреки това вицепремиерът Александър Новак предложи въвеждането на майнинг в данъчната система.
ОЩЕ: АФП: Може ли Русия да заобиколи санкциите с помощта на криптовалута?