Двете тръби на газопровода "Северен поток-2" са готови за експлоатация, съобщи ръководителят на "Газпром". Запълването на "Северен поток-2" с газ е завършено", заяви Алексей Милър пред руския президент Владимир Путин на среща, посветена на есенно-зимния период, предаде БГНЕС.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
"Уважаеми Владимир Владимирович, газопроводът "Северен поток-2" е готов за експлоатация", заяви Милър. "Русия е готова за незабавни доставки веднага щом европейците вземат решение за това", заяви от своя страна руският президент. "Пускането на газопровода в експлоатация ще повлияе на цените не само в Европа, но и в Украйна".
След като бъде разрешено пускането на "Северен поток-2" в експлоатация, към Европа ще потекат допълнителни големи количества газ от Русия, добави той. "Русия и нейните партньори изпълниха целта за "Северен поток-2", сега всичко зависи от европейците", заключи Путин.
Строителството на "Северен поток-2" беше напълно завършено на 10 септември 2021 г. Първоначално се планираше газопроводът да бъде готов още до края на 2019 г., но проектът беше забавен заради санкциите на САЩ. Газопроводът се състои от две линии с общ капацитет 55 млрд. куб. м годишно, които преминават от бреговете на Русия през Балтийско море до Германия.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Преди дни новите управляващи в Германия заявиха, че подобни проекти трябва да са в съответствие с европейското законодателство в областта на енергетиката и в сегашния си вид този тръбопровод няма да бъде одобрен. Изявлението беше направено от министърът на външните работи на страната Аналена Бербок. Това от своя страна доведе до рязък скок в цената на природния газ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали